Few Clouds

14 czerwca 2024    |    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
14 czerwca 2024
    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna

To od dziś, konfiskata auta za jazdę po alkoholu

Od dziś to jest 14 marca, wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące kar dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Najistotniejszą zmianą jest wprowadzenie znacznie surowszych kar dla pijanych kierowców. Osoby, które przekroczą granicę co najmniej półtora promila alkoholu we krwi, będą podlegać konfiskacie swoich pojazdów. Warto podkreślić, że zgodnie z zapewnieniami prawników, kierowca będący pod wpływem alkoholu straci jedynie swój własny samochód. Oznacza to, że pojazd służbowy lub wypożyczony zostanie zwrócony do właściciela.

W przypadku, gdy konfiskacja samochodu będzie niemożliwa, na przykład ze względu na zniszczenie pojazdu, kierowca będzie zobowiązany do zapłacenia równowartości utraconego auta. Nowelizacja kodeksu karnego precyzuje, że kierowca, który posiada powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci prawo do użytkowania swojego pojazdu, niezależnie od tego, czy uczestniczył w wypadku drogowym czy też nie.

Warto również zaznaczyć, że nowe przepisy dotyczą wyłącznie pojazdów mechanicznych, a więc rowery nie podlegają konfiskacie. Procedura konfiskaty wygląda następująco: po zatrzymaniu przez policję, samochód zostaje zabezpieczony na okres do siedmiu dni, a następnie przekazywany pod nadzór prokuratury. Sąd podejmuje ostateczną decyzję o przepadnięciu pojazdu na rzecz Skarbu Państwa, chociaż może również zrezygnować z tego orzeczenia w przypadku braku wypadku lub wystąpienia innych istotnych okoliczności.

Bezwzględna konfiskata pojazdu dotyczy osób, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu (przynajmniej 0,5 promila alkoholu we krwi), co doprowadziło do wypadku drogowego lub zostały zatrzymane kolejny raz za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Ta zdecydowana zmiana w prawie drogowym ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na naszych drogach oraz skuteczne ograniczenie liczby wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców.