Few Clouds

12°C

Kołobrzeg

14 czerwca 2024    |    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
14 czerwca 2024    
    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

To od dziś, konfiskata auta za jazdę po alkoholu

Od dziś to jest 14 marca, wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące kar dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Najistotniejszą zmianą jest wprowadzenie znacznie surowszych kar dla pijanych kierowców. Osoby, które przekroczą granicę co najmniej półtora promila alkoholu we krwi, będą podlegać konfiskacie swoich pojazdów. Warto podkreślić, że zgodnie z zapewnieniami prawników, kierowca będący pod wpływem alkoholu straci jedynie swój własny samochód. Oznacza to, że pojazd służbowy lub wypożyczony zostanie zwrócony do właściciela.

W przypadku, gdy konfiskacja samochodu będzie niemożliwa, na przykład ze względu na zniszczenie pojazdu, kierowca będzie zobowiązany do zapłacenia równowartości utraconego auta. Nowelizacja kodeksu karnego precyzuje, że kierowca, który posiada powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci prawo do użytkowania swojego pojazdu, niezależnie od tego, czy uczestniczył w wypadku drogowym czy też nie.

Warto również zaznaczyć, że nowe przepisy dotyczą wyłącznie pojazdów mechanicznych, a więc rowery nie podlegają konfiskacie. Procedura konfiskaty wygląda następująco: po zatrzymaniu przez policję, samochód zostaje zabezpieczony na okres do siedmiu dni, a następnie przekazywany pod nadzór prokuratury. Sąd podejmuje ostateczną decyzję o przepadnięciu pojazdu na rzecz Skarbu Państwa, chociaż może również zrezygnować z tego orzeczenia w przypadku braku wypadku lub wystąpienia innych istotnych okoliczności.

Bezwzględna konfiskata pojazdu dotyczy osób, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu (przynajmniej 0,5 promila alkoholu we krwi), co doprowadziło do wypadku drogowego lub zostały zatrzymane kolejny raz za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Ta zdecydowana zmiana w prawie drogowym ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na naszych drogach oraz skuteczne ograniczenie liczby wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama