Broken Clouds

22 maja 2024
    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena

Radni zagłosowali "ZA", dobra zmiana dla pasażerów komunikacji [wideo]

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta pojawił się projekt uchwały wprowadzającej od dnia 1 czerwca 2024 roku bezpłatne przejazdy autobusami komunikacji miejskiej w Kołobrzegu dla posiadaczy Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca. Inicjatywa ta stanowi kolejny krok w celu redukcji ruchu samochodowego w naszym malowniczym uzdrowisku. Najistotniejszym aspektem jest eliminacja konieczności wyrobienia osobnego bezpłatnego biletu elektronicznego, ponieważ będzie on zintegrowany z Kołobrzeską Kartą Mieszkańca. Oznacza to, że posiadacze KKM będą mogli korzystać z autobusów bez dodatkowych formalności, po prostu używając swojej karty jako biletu. Zintegrowanie bezpłatnego biletu z KKM dla wszystkich mieszkańców Kołobrzegu stanowi najbardziej wygodne i efektywne rozwiązanie, które z pewnością zachęci do korzystania z transportu publicznego.

Od momentu uruchomienia programu KKM w czerwcu 2019 roku wydano prawie 24 tysiące kart, z czego największą grupę stanowią seniorzy (powyżej 60 roku życia) - ponad 10 tysięcy kart. Podczas dyskusji prezydent miasta Anna Mieczkowska wspomniała o opracowanym systemie komunikacji zewnętrznej informującym o dostępnych miejscach parkingowych na miejskich parkingach. Planowane jest także umożliwienie turystom pozostawienia pojazdów na wyznaczonych parkingach, np. przy 6 Dywizji Piechoty (parkuj i jedź), i podróżowanie do centrum miasta autobusem komunikacji miejskiej. Jest to szczególnie istotne dla odwiedzających okoliczne miejscowości, którzy chcą zwiedzić nasze miasto. Czy uda się do tego pomysłu namówić turystów? Jak mówili radni jak się nie spróbujemy to się nie przekonamy.

Radni jednomyślnie poparli inicjatywę, oddając 19 głosów za. Od 1 czerwca każdy posiadacz karty mieszkańca będzie mógł bezpłatnie podróżować autobusem komunikacji miejskiej i zostawić swój pojazd pod domem.

Z analiz przeprowadzonych przez Komunikację Miejską w Kołobrzegu sp. z o.o, która wykonuje usługi komunikacyjne na terenie Miasta Kołobrzeg i Gminy Kołobrzeg, wynika, że wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla posiadaczy KKM spowoduje wzrost dopłaty z budżetu Miasta w skali roku o ok. 1 mln zł.

Więcej w materiale wideo z sesji.