22 kwietnia 2024    |    Imieniny: Kaja, Leon, Łukasz
22 kwietnia 2024
    Imieniny: Kaja, Leon, Łukasz

Budżet Obywatelski 2024, wiemy jakie zmiany wprowadzono [wideo]

Prezydent miasta, Anna Mieczkowska ogłosiła dziś na konferencji prasowej powrót Budżetu Obywatelskiego po rocznej przerwie. Nowa formuła, jak zapewnia, ma być łatwiejsza i bardziej przyjazna dla mieszkańców składających wnioski i głosujących. Budżet Obywatelski to przestrzeń dla pomysłów, które mają służyć bezpośrednio mieszkańcom.

Na realizację projektów mieszkańców Kołobrzegu przeznaczono 1 milion złotych. Do tej pory udało się zrealizować projekty o łącznej wartości niemal 4 milionów złotych. Wnioski można składać od 1 marca. Miasto oczekuje na kreatywność i zaangażowanie mieszkańców.

Nowością w tym roku będzie “Giełda pomysłów” - dzień otwarty w Laboratorium Kultury ADEBAR. 16 marca, w godzinach 10:00 - 13:00, urzędnicy będą czekali na wszystkich z ciekawymi pomysłami. W tym roku, na etapie oceny merytorycznej dokonywanej przez zespół urzędników, wnioskodawca będzie mógł uzupełnić lub zmodyfikować swój wniosek w przypadku niejasności. Dzięki temu więcej projektów trafi pod głosowanie.

Podstawowe zasady Budżetu Obywatelskiego są następujące: W ramach Budżetu Obywatelskiego można zgłosić każdy projekt, który mieści się w kategorii zadań własnych miasta. Minimalna wartość zgłoszonego projektu to 50 000 zł, a maksymalna 500 000 zł. Nie ma podziału środków na pule obszarowe czy tematyczne.Propozycję projektu do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec. W przypadku osoby niepełnoletniej, będzie wymagana zgoda opiekuna prawnego.

Projekt wymaga poparcia 15 mieszkańców innych niż wnioskodawca. Formularz zgłoszenia, jak i lista poparcia będzie dostępny wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem systemu informatycznego na stronie www.bo.kolobrzeg.pl.

Co ważne głosować w tym roku będzie można elektronicznie, ale powstanie 9 mobilnych punktów głosowań, gdzie będzie można podejść spotkać się z przedstawicielami urzędu  i zagłosować. W tej edycji budżetu oddaje się tylko jeden głos.

Więcej informacji w materiale wideo.