Few Clouds

21 kwietnia 2024    |    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
21 kwietnia 2024
    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

Wiemy kiedy zostanie naprawiona ulica Krzywoustego

W ostatnich dniach mieszkańcy Kołobrzegu z niecierpliwością obserwują odcinek drogi wojewódzkiej nr 163 - ul. Krzywoustego, który jest obecnie miejscem realizacji rozległej rozbudowy. Wielu zadaje pytania: dlaczego prace postępują tak powoli? Dlaczego na placu budowy nie widać pracowników? Dlaczego zniszczona nawierzchnia nie zostaje naprawiona?

Projekt rozwoju odcinka drogi od ronda im. Solidarności do ronda im. Jerzego Patana zakłada przekształcenie go w dwujezdniową arterię. W ramach prac planowane jest: Dobudowanie drugiej jezdni na całym odcinku między rondami, remont nawierzchni istniejącej drogi, wybudowanie ścieżek pieszo-rowerowych, oddzielonych od jezdni pasem zieleni oraz budowę ronda przy markecie Netto.

Zgodnie z zawartą umową, Wykonawca zobowiązał się do przeprowadzenia szczegółowych badań w obrębie obiektu mostowego. Wyniki tych badań wykazały konieczność wydłużenia zakresu wzmocnienia. W efekcie konieczne stało się wykonanie dokumentacji technicznej, która precyzyjnie określi zakres i technologię wykonania kolumn wzmacniających grunt. Dodatkowo, siatka rozstawu pali musi być dostosowana do istniejących sieci telekomunikacyjnych, energetycznych, wodnych i deszczowych.

W połowie stycznia Wykonawca natrafił na utrudnienie podczas prac związanych z budową kanalizacji deszczowej. Wykonywane wykopy kontrolne ujawniły różnicę między stanem geodezyjnym, a stanem projektowym rury osłonowej. Zainwentaryzowana średnica wynosiła 500 mm, podczas gdy na mapie projektowej figurowała średnica 100 mm. W rezultacie prace zostały zawieszone, a odcinek kolektora kanalizacji deszczowej wymagał przeprojektowania. Wykonawca niezwłocznie przystąpi do dalszych prac lecz nie później niż 12.02.2024.  - informację taką otrzymaliśmy od członka zarządu województwa Anny Bańkowskiej.

Co dalej z nawierzchnią?
Wykonanie niezbędnych przekopów kontrolnych i technologicznych w trakcie realizacji zadania znacząco osłabiło już zdegradowaną nawierzchnię jezdni, co dodatkowo przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych zaowocowało powstaniem dodatkowej ilości wybojów.

W związku z zaistniałą sytuacją, wykonawca podjął działania naprawcze. Wykorzystano siły własne, przeprowadzając remont cząstkowy masą na zimno. Dodatkowo, zlecenie prac specjalistycznej firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w wykonywaniu remontów cząstkowych masą na gorąco, umożliwiło naprawę powstałych wybojów w miejscach przekopów oraz w pozostałej części odcinka ulicy Krzywoustego.

Wykonawca przystąpi w środę lub czwartek do naprawy nawierzchni, która powinna poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy na tym odcinku.