Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024    
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Król Danii Fryderyk X gości na Pomorzu Zachodnim

W dniach 1-2 lutego 2024 roku na Pomorzu Zachodnim gości Jego Królewska Mość Fryderyk X, Król Danii, wraz z delegacją biznesową. Szczecin, jedno z dwóch miast odwiedzanych przez Króla Fryderyka podczas trzydniowej oficjalnej podróży do Polski, będzie świadkiem intensywnych działań mających na celu zacieśnienie współpracy polsko-duńskiej w obszarze sektora energetycznego.

Celem wizyty jest przyspieszenie zielonej transformacji, mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Program wizyty w Szczecinie obejmuje spotkania z przedstawicielami sektora energetyki wiatrowej oraz podpisanie Porozumienia o współpracy między Portem Esbjerg a Portem Szczecin i Świnoujście.

Relacje między Danią a Polską, zwłaszcza województwem zachodniopomorskim, już teraz są silne, czego dowodem są duńskie inwestycje i rozwój biznesu na tym obszarze. Województwo Zachodniopomorskie jest jednym z najbardziej perspektywicznych regionów Polski dla rozwoju energetyki wiatrowej, co potwierdza firma Cushman & Wakefield.

W ramach inwestycji na Pomorzu Zachodnim, duńska firma VESTAS ogłosiła budowę fabryki łopat do turbin w Szczecinie. Król Fryderyk X przewodniczyć będzie delegacji duńskich przedsiębiorców podczas konferencji poświęconej efektywności energetycznej oraz przyjaznej dla klimatu produkcji rolnej i produkcji biogazu. Minister Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej Lars Aagaard Møller będzie towarzyszyć monarszej delegacji.

Bliskie relacje między Polską a Danią są widoczne również w wspólnym stanowisku wobec wojny na Ukrainie, inwestycji w gazociąg Baltic Pipe oraz pozycji Polski jako dziewiątego rynku eksportowego dla Danii, co potwierdza duński resort spraw zagranicznych na swojej stronie internetowej.

Podczas wczorajszego wieczornego spotkania marszałek Olgierd Geblewicz wręczył złotą odznakę Gryfa dla konsula honorowego królestwa Danii Andrzeja Preiss.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama