Few Clouds

4°C

Kołobrzeg

21 kwietnia 2024    |    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
21 kwietnia 2024    
    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Rekordowy wzrost przeładunków – 63% więcej niż w 2022 roku

Port Kołobrzeg zakończył kolejny rok z imponującym wzrostem w zakresie przeładunku towarów. Wyniki za 2023 rok osiągnęły 277,8 tys. ton, co oznacza wzrost o 63% w porównaniu z rokiem 2022. Ten znaczący skok zawdzięczamy głównie nowym ładunkom, w szczególności importowanej kukurydzy z Ukrainy. Rząd wskazał Port Kołobrzeg, podobnie jak inne główne porty, takie jak Gdynia, Gdańsk, Szczecin i Świnoujście, jako punkt tranzytowy dla zbóż z Ukrainy, które w wyniku działań wojennych straciło dostęp do portów czarnomorskich. Dzięki sprawnemu przygotowaniu Port Kołobrzeg natychmiast przystąpił do akcji pomocy Ukrainie, jednocześnie przynosząc zyski dla miasta.

W 2018 roku w Porcie Kołobrzeg przeładowano 110 tys. ton towarów, gdzie dominującym wolumenem były ładunki masowe, głównie kruszywo i drewno. Jednak w kolejnych latach nastąpiła wyraźna zmiana struktury przeładunków. W 2022 roku kukurydza stała się nowym głównym ładunkiem, reprezentując 41% wszystkich przeładunków. W 2023 roku jej udział wzrósł do 48%, a obok kruszywa i drewna pojawiły się także pellet, zboża i nawozy.

Wzrost przeładunków kukurydzy był rezultatem wojny na Ukrainie, która dotychczas była jednym z największych światowych eksporterów tego surowca. Z powodu działań wojennych, w tym blokady portów czarnomorskich, eksport został wstrzymany, a Polska stała się kluczowym krajem tranzytu dla ukraińskiej kukurydzy.

Innym istotnym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu przeładunków w Porcie Kołobrzeg były inwestycje infrastrukturalne. W 2021 roku uruchomiono bocznicę kolejową, ułatwiającą transport towarów do portu. W ciągu ostatnich pięciu lat powierzchnia magazynowa wzrosła z 6 tys. m2 do 10,5 tys. m2, co stanowi wzrost o 75%.

Dodatkowo, zmiana firmy zajmującej się usługami manipulacyjno-przeładunkowymi, wyposażonej w nowoczesny sprzęt, przyczyniła się do efektywnej obsługi statków i zwiększenia wolumenu przeładunkowego.

Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym Port Kołobrzeg stał się atrakcyjniejszym miejscem do przeładunku towarów, a perspektywy na przyszłość są obiecujące. Planowane jest zwiększenie głębokości toru wodnego, co umożliwi obsługę większych statków, co z kolei potwierdza potencjał portu do dalszego rozwoju w nadchodzących latach.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama