Few Clouds

21 kwietnia 2024    |    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
21 kwietnia 2024
    Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks

Sąd okręgowy zmniejszył karę dla kobiety śpiewającej przy molo

6 października informowaliśmy naszych czytelników o wyroku sądu w Kołobrzegu w sprawie niepełnosprawnej pani Agnieszki, która śpiewa przy kołobrzeskim molo. Sąd orzekł, że wina pani Agnieszki nie budzi wątpliwości. Sędzia ukarał kobietę grzywną w wysokości trzech tysięcy złotych (dwa tysiące mniej niż wnioskowała Straż Miejska w Kołobrzegu) oraz zobowiązał ją do pokrycia kosztów sądowych. Kodeks wykroczeń nie przewiduje umorzenia sprawy z powodu niskiej szkodliwości czynu. W ocenie sądu nie było także podstaw do odstąpienia od wymierzenia kary, bo obwiniona zdawała sobie dobrze sprawę, że popełnia wykroczenie. Od tego wyroku pani Agnieszka się odwołała.

W Sądzie Okręgowym w Koszalinie odbyła się rozprawa, na której sędzia podjął inną decyzję. Z 3 tysięcy złotych kara została zmniejszona do... 300 złotych. Jak tłumaczyła sędzia, uzasadniając wyrok, całkowite umorzenie kary nie byłoby możliwe, gdyż pani Agnieszka jednak dopuściła się wykroczenia. Ten wyrok jest prawomocny.

Przypomnijmy: Straż Miejska zdecydowała się zainterweniować w działalność pani Agnieszki, znanej również jako "Dolores". Funkcjonariusze tłumaczyli, że ich celem nie jest ograniczanie rozwijania talentów czy dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami, lecz konieczność przestrzegania obowiązujących przepisów. Zdaniem strażników, pani Agnieszka łamała przepisy, korzystając z urządzeń nagłaśniających na publicznie dostępnym terenie miasta poprzez śpiewanie do mikrofonu podłączonego do przenośnego urządzenia z głośnikiem. Wskazywali na to, że tego rodzaju praktyki są sprzeczne z obowiązującym "zakazem używania urządzeń nagłaśniających".

Działalność artystyczna "Dolores" budzi mieszane uczucia wśród spacerujących. Istnieją  tacy, którzy kwestionują jej umiejętności wokalne, twierdząc, że nagłośnienie jedynie podkreśla ewentualne braki w warsztacie wokalnym. Są jednak i tacy, którym to się podoba...