Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
19 kwietnia 2024    
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Koniec śledztwa w sprawie śmierci dwóch spadochroniarek w Bałtyku

5 sierpnia 2019 r. pod Kołobrzegiem czwórka spadochroniarzy, dwie kobiety w wieku 29 i 33 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 37 i 33 lat, zdecydowali się na skok ze spadochronami z pokładu samolotu Cessna, startującego z kołobrzeskiego Lotniska Bagicz o godzinie 19.30. Planowali dwukrotne wykonanie figury w powietrzu, z lądowaniem na pobliskiej plaży. Niestety, druga próba wykonania figury zakończyła się tragicznie, gdy skoczkowie otworzyli spadochrony w różnych wysokościach i odległościach od brzegu, wpadając do Bałtyku.

W wyniku wypadku, 37-latek wylądował zaledwie 3 metry od brzegu, a 33-latek około 30 metrów od brzegu. Obydwaj zdołali opuścić wodę samodzielnie. Natomiast dwie kobiety znalazły się w wodzie około 200 metrów od brzegu i zostały wyłowione przez ratowników WOPR i Brzegowej Służby Ratownictwa po około 20 minutach, niestety, nie udało się ich uratować.

Po ponad 4 latach od tragedii, śledztwo dobiegło końca, a do Sądu Rejonowego w Kołobrzegu skierowany został akt oskarżenia przeciwko Markowi T., doświadczonemu szkoleniowcowi i organizatorowi skoków spadochronowych. Prokuratura zarzuca Markowi T. nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa oraz nieumyślne spowodowanie wypadku w ruchu powietrznym, skutkującego śmiercią dwóch spadochroniarek.

Śledczy, dysponując wyczerpującym materiałem dowodowym, zwrócili uwagę na braki w bezpieczeństwie podczas skoku. Skoczkowie nie mieli na sobie kamizelek ratunkowych, a brakowało również skutecznego zabezpieczenia dla ratowników wodnych. Marek T. nie dokonał odprawy ze skoczkami przed lotem, zaniedbując informowanie ich o aktualnej prognozie pogody, zasadach bezpieczeństwa na Lotnisku Bagicz oraz postępowaniu w sytuacjach awaryjnych.

Dodatkowo, organizator nie skonsultował się z ratownikami WOPR w sprawie pomocy lądującym w wodzie skoczkom, choć miał to zrobić ustnie. Okazało się, że nie przekazywał im informacji o skokach po godzinie 18:00, a wypadku doszło około 19:30. Czwórka skoczków miała przejść szkolenie w firmie Marka T., ale mimo zaliczenia Kontroli Wiadomości Teoretycznych, żaden z nich nie postąpił zgodnie z zasadami lądowania na wodę.

Śledztwo wykluczyło wady techniczne spadochronów i uprzęży użytych do skoku jako przyczynę wypadku. Akt oskarżenia przeciwko Markowi T. rzuca światło na szereg zaniedbań, które przyczyniły się do tej tragicznej straty dwóch ludzkich istnień. Oczekuje nas teraz rozprawa, która wyjaśni odpowiedzialność organizatora skoków spadochronowych za tę bolesną tragedię.

Tak wyglądała akcja ratunkowa:

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama