Few Clouds

5°C

Kołobrzeg

4 marca 2024    |    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
4 marca 2024    
    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Miejski program in vitro będzie rozszerzony [wideo]

- Miasto będzie kontynuowało program in vitro - poinformowała na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Anna Mieczkowska. Dzięki programowi w samym Kołobrzegu urodziło się 10 dzieci. Program po latach przestał być finansowany przez rząd, wtedy finansowanie wzięły na siebie niektóre polskie miasta, w tym Kołobrzeg. Miasto przewiduje, że z programu skorzysta od 9 do 15 osób.

Dziś, na ręce przewodniczącego Rady Miasta Kołobrzeg Bogdana Błaszczyka, prezydent złożyła projekt uchwały. Przewidziano na niego w budżecie 100 tysięcy złotych. Teraz program został rozszerzony o możliwość skorzystania z programu osób, które są zagrożone niepłodnością z powodu urazu lub choroby (np. nowotworowe). Procedura zostaje zwiększona z 1 do 3. Gdy radni zaakceptują projekt, zostanie rozpisane zapytanie ofertowe, wybranych zostanie jak poprzednio czterech realizatorów.

Kto może skorzystać? Kobiety w wieku od 19 do 43 roku życia, a mężczyźni od 19 do 49 roku życia z udokumentowaną niepłodnością męską lub żeńską. Program skierowany jest do posiadaczy Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca. Osoby zagrożone niepłodnością mogą skorzystać w wieku już od 15 roku życia.

W związku z planami nowego rządu co do powrotu finansowania procedury in vitro przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie można podwójnie finansować procedur medycznych. Może to nastąpić dopiero w połowie przyszłego roku. Miejski program przygotowany przez prezydenta zawiera dwie procedury: jedno to in vitro, drugie to zabezpieczenie osób zagrożonych niepłodnością. - Nie ma większego szczęścia niż posiadanie dzieci. Dziesięć par w Kołobrzegu może powiedzieć mamy dziecko - dodała na konferencji prezydent Anna Mieczkowska.

Od początku przyjęcia programu in vitro do realizacji, Kołobrzeg pozyskał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 50 tys. zł rocznie. Kwota dotacji pokrywa 50 procent kosztów realizacji pojedynczej procedury. Dodatkowo, w 2023 roku miasto podpisało umowę z powiatem kołobrzeskim w sprawie dotacji celowej na dofinansowanie programu, w wysokości 20 tys. zł.

Więcej w materiale wideo.

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama