Few Clouds

4 marca 2024    |    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
4 marca 2024
    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Harmonogram niedziel handlowych i zakaz handlu w Wigilię

W ostatnich dniach Sejm przyjął nową ustawę dotyczącą handlu w grudniu, ustalając specjalny harmonogram dla sklepów w okresie przedświątecznym. Zgodnie z nowymi przepisami, w grudniu przewidziano dwie niedziele handlowe - 10 i 17 grudnia. W tych dniach sklepy będą czynne w pełnym wymiarze godzin, co umożliwi klientom swobodne zakupy przed świętami.

Warto jednak zaznaczyć, że w Wigilię, czyli 24 grudnia, obowiązywać będzie zakaz handlu. Wyjątkiem będą jednak 32 rodzaje sklepów lub punktów usługowych, które będą mogły działać również w tę niedzielę. Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele szczegółowo określa te wyjątki. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał m.in. w przypadku działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, wyłączone z zakazu będą cukiernie, lodziarnie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z prasą oraz kawiarnie.

Za złamanie zakazu handlu w Wigilię przewidziane są surowe kary finansowe. Osoby naruszające te przepisy mogą być ukarane grzywną w wysokości od 1000 zł do 100 tys. zł. W przypadku uporczywego łamania przepisów, grozi również kara ograniczenia wolności. Nowe regulacje mają na celu wprowadzenie pewnych ograniczeń handlowych w okresie świątecznym, umożliwiając jednocześnie funkcjonowanie niektórym branżom i usługom. Klienci i przedsiębiorcy muszą teraz dostosować swoje plany zakupowe do nowych zasad obowiązujących w grudniu.