3 marca 2024    |    Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
3 marca 2024
    Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan

Tak teraz karmią w kołobrzeskim szpitalu

W wielu zachodniopomorskich szpitalach pacjenci mogą teraz cieszyć się smacznymi i obfitymi posiłkami, bez konieczności polegania na dokarmianiu przez rodzinę czy sięgania po dodatkowe jedzenie w szpitalnym bufecie. Program wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia ma na celu udowodnienie, że można skutecznie karmić pacjentów, eliminując zarazem krytykę dotyczącą jakości posiłków w szpitalach. Kołobrzeska placówka bierze udział w tym programie od ponad dwóch miesięcy. Na stronie szpitala (zobacz) codziennie publikowane jest menu oraz zdjęcia posiłków. Co serwował szpital w ostatnim miesiącu? Były pierogi, gołąbki, kotlety, pulpety czy gulasze. Wszystko okraszone sporą ilością warzyw. Wymyślne smaczne zupy. Są też podwieczorki z owocami. Drugie śniadania z jogurtami, kefirami, kisielem czy budyniem.

Jak działa ten program? Na podstawie umów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia, szpitale biorące udział w programie otrzymują dodatkowe środki w wysokości 25,62 zł dziennie na pacjenta. Te środki mają zasilać fundusze przeznaczone na wyżywienie w związku z realizacją pilotażu, stanowiąc jednocześnie uzupełnienie dla dotychczasowych funduszy przeznaczanych przez szpitale na ten cel. Program pilotażowy, trwający do 30 czerwca 2024 roku, ma na celu nie tylko poprawę jakości posiłków, ale również zwiększenie zadowolenia pacjentów i ich rodzin. Wiele skarg na niską jakość dań pochodziło właśnie od pacjentów i ich bliskich, którzy publikowali zdjęcia potraw w mediach społecznościowych.

W ramach programu, placówki medyczne starają się zaspokoić różnorodne gusta żywieniowe pacjentów. To reakcja na wcześniejsze utyskiwania na brak różnorodności w menu, gdzie czasami ciężko było trafić na coś innego niż makaron z twarogiem czy ryż z cynamonem. W galerii poniżej można zobaczyć zdjęcia smacznych dań, które teraz trafiają na talerze pacjentów w kołobrzeskim szpitalu. Zdjęcia wykonałem podczas swojego pobytu na jednym z oddziałów. Podczas rozmów z pacjentami, nie słyszałem żadnych negatywnych opinii na temat tego co podawano nam do jedzenia.

Program Ministerstwa Zdrowia staje się krokiem w dobrą stronę, wprowadzając pozytywne zmiany w obszarze wyżywienia pacjentów. Czas pokaże, czy inicjatywa ta przyniesie oczekiwane rezultaty i stanie się stałym elementem funkcjonowania szpitali na terenie całego kraju. Za chwilę pojawią się komentarze, że szpital to nie hotel - tam się leczy, a nie smyra po brzuszku. Ale czy przy dobrym wartościowym posiłku szybciej się nie wraca do zdrowia? Kto nie gotował rosołu przy chorobie?

Artur Sempruch

W galerii znajdują się zdjęcia śniadań, obiadów i kolacji.