Light rain

21 lutego 2024    |    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus
21 lutego 2024
    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Bój o Korzyścienko, czyli jak radni skakali po ambicjach prezydenta

Wkrótce będzie nowy premier, wkrótce będzie nowy wojewoda. Będą oni reprezentować obecną opozycję, która pochodzi z opcji bliskiej Annie Mieczkowskiej. Ponieważ poprzedni wojewoda, pomimo złamania prawa przez gminę Kołobrzeg (przeczytaj) i wbrew temu, co wydarzyło się w Koszalinie, nie poparł przyłączenia Korzyścienka do Kołobrzegu, dziś prezydent jeszcze raz złożyła projekt uchwały, inicjującej to połączenie. Powód jest prosty: graniczy niemal z pewnością, że tym razem miasto swoje granice powiększy. Jak argumentowała Anna Mieczkowska, projekt uchwały jest ważny ze względu na żywotne interesy miasta. Powodem jest fakt, że są tam w dużej części tereny spółek miejskich, a miasto chciałoby tam stworzyć np. strefę ekonomiczną i dzięki temu rozwijać potencjał Kołobrzegu.

Tego rodzaju argumentacja oburzyła opozycję. Radny Krzysztof Plewko pytał, po co przyłączać bagna i szuwary, cenne ekologicznie, ale kompletnie nienadające się do inwestowania. Suchej nitki na pomyśle, forsowanym po raz kolejny, nie zostawił szef Klubu PiS, Maciej Bejnarowicz. Wskazywał, że jest to działanie nie mające akceptacji społecznej. W ogóle opozycja dowodziła, że miasto robi to wbrew mieszkańcom gminy, że to nie tylko nic nie daje, ale psuje stosunki polityczne z sąsiadem Kołobrzegu. Na to odpowiedział radny Kamil Barwinek: - Pamiętajmy, czyje my interesy w tym samorządzie lokalnym reprezentujemy - apelował, wskazując, że radni Kołobrzegu powinni popierać interesy miasta. Radny Jacek Woźniak argumentował, że miasto ma rezerwy terenowe, tylko być może one czekają na deweloperów, którzy już ostrzą sobie na nie zęby, a mowa o działkach przy ul. Koszalińskiej przy wylocie w kierunku Podczela.

Z tezami radnego Woźniaka nie zgodziła się Anna Mieczkowska. Prezydent wskazywała, że to strefa B uzdrowiska i tam kwestia działań inwestycyjnych, ważnych dla Kołobrzegu, jest jednak ograniczona. Tymczasem w gminie miasto nie ma wpływu na sprawy planistyczne i podatkowe. A za kołobrzeskie działki płacimy pieniądze do gminy. Mieczkowska podkreślała także, że w sprawie Korzyścienka rozmawiała nie tylko z mieszkańcami Kołobrzegu, ale spotkała się także z mieszkańcami sołectw w gminie Kołobrzeg. Z prezydent nie zgodził się radny Woźniak. Wskazywał, że skoro jest ona tak ambitna i chce pokazać swoją skuteczność, to dlaczego mówiąc o wskazaniach eksperckich, nie realizuje tego, co eksperci pisali, a zalecali oni przyłączenie również innych miejscowości, w tym Zieleniewa i Budzistowa. Radni podnosili, że prezydent powinna przyłączyć całą gminę, a nie tylko wybraną część miejscowości. Anna Mieczkowska odpowiedziała, że bez względu na to, co miasto będzie chciało przyłączyć, zarówno radni, jak i mieszkańcy gminy Kołobrzeg będą przeciwko.

Ostatecznie, radni przegłosowali przystąpienie do procedury przyłączenia Korzyścienka oraz przystąpienie do konsultacji społecznych w tej sprawie.