Few Clouds

8°C

Kołobrzeg

25 lutego 2024    |    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
25 lutego 2024    
    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

W poszukiwaniu średniowiecznych zamków

Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza "Parsęta" realizuje projekt pod nazwą "Średniowieczne zamki powiatu kołobrzeskiego". Badaniom zostały poddane obszary wskazane w wyniku przeprowadzonych analiz (pisał o tym Andrzej Kuczkowski z Muzeum Okręgowego w Koszalinie w "Roczniku Kołobrzeskim" - zobacz). Poszukiwawcze pod nadzorem koszalińskiego archeologa, realizują swoje działania już od pewnego czasu. Podzielili się swoimi odkryciami, która okazują się być perspektywiczne: "Po pierwsze, wykonane odwierty wykazały, iż pierwotnie na kopcu ziemnym znajdowała się, być może częściowo, ceglana budowla mieszkalno-obronna. Po drugie, zaskoczyła nas bardzo liczba, ale i jakość dzisiejszych znalezisk. Odkryliśmy kilkadziesiąt średniowiecznych zabytków, w tym dużo elementów dawnego uzbrojenia (przede wszystkim groty strzał i bełtów), a także ówczesne monety - denarki. Olbrzymią niespodzianką była fibula brązowa - element odzieży sprzed...2000 lat. Po trzecie i chyba najważniejsze - bezpośrednio przy pozostałościach dworu trafiliśmy prawdopodobnie na ślady osady i to właśnie tam planujemy założyć wykopy sondażowe, w których liczymy na uchwycenie jej zabudowy".

Odkryte zabytki trafią do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Zadanie zostało dofinansowane z budżetu powiatu kołobrzeskiego.

Fot. Facebook GEP "Parsęta"

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama