Few Clouds

8°C

Kołobrzeg

25 lutego 2024    |    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
25 lutego 2024    
    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Właściciele garaży zapłacą mniejszy podatek

Trybunał Konstytucyjny zaskoczył. Sędziowie zajęli się sprawą podatku od garażu w świetle ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Chodziło o to, że w praktyce, zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów NSA, inaczej płacimy za garaż, który jest częścią nieruchomości wspólnej, a my z niego korzystamy, a inaczej, kiedy stanowi wyodrębnioną własność i ma księgę wieczystą. Różnica w podatku jest spora: dziesięciokrotna. Do tej pory uznawano, że wyodrębniony garaż stanowi kategorię innych nieruchomości i ustanawiano dla niego najwyższy poziom. W 2023 roku zapłacimy za to 11,17 zł za metr kwadratowy. Jedno z małżeństw przeszło pełną ścieżkę skargowo-sądową i odniosło sukces. Bo o ile sąd administracyjny nie widział podstaw do zmiany podejścia, zauważył to Trybunał Konstytucyjny, wskazując nierówne traktowanie podatników, choć niezależnie od tego, czy garaż podziemny, stanowiący część budynku mieszkalnego wielorodzinnego ma księgę wieczystą czy nie, jest wykorzystywany do tego samego, a więc do postoju pojazdu. Co więcej, sędziowie uznali, że garaż w budynku mieszkalnym jest częścią mieszkania, bo zaspokajają potrzeby ludzi w zakresie zamieszkania. A skoro tak, to dwojakie traktowanie podatników w tym samym zakresie przedmiotowym jest niezgodne z konstytucją.

Jest to wyrok ważny dla właścicieli miejsc w garażach podziemnych w budynkach wielorodzinnych w Kołobrzegu. Nie jest to wielki udział w budżecie gminy miasto Kołobrzeg, jednak zmiany wpłyną na obniżenie przychodów podatkowych gmin. Parlament ma czas do 1 stycznia 2025 roku na zmianę przepisów. Po tej dacie przejdą one do historii, a podatnicy będą płacić podatek od garaży odpowiednio niższy, chyba, że posłowie pomajstrują przy maksymalnych stawkach podatkowych...

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama