Few Clouds

25 lutego 2024    |    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
25 lutego 2024
    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Właściciele garaży zapłacą mniejszy podatek

Trybunał Konstytucyjny zaskoczył. Sędziowie zajęli się sprawą podatku od garażu w świetle ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Chodziło o to, że w praktyce, zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów NSA, inaczej płacimy za garaż, który jest częścią nieruchomości wspólnej, a my z niego korzystamy, a inaczej, kiedy stanowi wyodrębnioną własność i ma księgę wieczystą. Różnica w podatku jest spora: dziesięciokrotna. Do tej pory uznawano, że wyodrębniony garaż stanowi kategorię innych nieruchomości i ustanawiano dla niego najwyższy poziom. W 2023 roku zapłacimy za to 11,17 zł za metr kwadratowy. Jedno z małżeństw przeszło pełną ścieżkę skargowo-sądową i odniosło sukces. Bo o ile sąd administracyjny nie widział podstaw do zmiany podejścia, zauważył to Trybunał Konstytucyjny, wskazując nierówne traktowanie podatników, choć niezależnie od tego, czy garaż podziemny, stanowiący część budynku mieszkalnego wielorodzinnego ma księgę wieczystą czy nie, jest wykorzystywany do tego samego, a więc do postoju pojazdu. Co więcej, sędziowie uznali, że garaż w budynku mieszkalnym jest częścią mieszkania, bo zaspokajają potrzeby ludzi w zakresie zamieszkania. A skoro tak, to dwojakie traktowanie podatników w tym samym zakresie przedmiotowym jest niezgodne z konstytucją.

Jest to wyrok ważny dla właścicieli miejsc w garażach podziemnych w budynkach wielorodzinnych w Kołobrzegu. Nie jest to wielki udział w budżecie gminy miasto Kołobrzeg, jednak zmiany wpłyną na obniżenie przychodów podatkowych gmin. Parlament ma czas do 1 stycznia 2025 roku na zmianę przepisów. Po tej dacie przejdą one do historii, a podatnicy będą płacić podatek od garaży odpowiednio niższy, chyba, że posłowie pomajstrują przy maksymalnych stawkach podatkowych...