Few Clouds

4 marca 2024
    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Hok i Hoc do sejmu, Gromek do senatu

Policzyliśmy nieoficjalne wyniki ze strony Państwowej Komisji Wyborczej i sprawdziliśmy, kto w naszym okręgu nr 40 do sejmu i nr 99 do senatu zdobył mandat. Można zacząć od senatu. Tu liczyły się dwie kandydatury i obydwie z Kołobrzegu. Janusz Gromek otrzymał 55,58% poparcia (91 840 głosów) i wygrał wybory w tym jednomandatowym okręgu. Barbara Aściukiewicz otrzymała poparcie na poziomie 32,65% (53 954 głosy).

Jeśli idzie o sejm, to obliczając metodą d'Hondt'a osiągnięte wyniki, cztery mandaty przypadają Platformie Obywatelskiej: Bartosz Arłukowicz (67 325), Renata Rak (9170), Marek Hok (8176), Paweł Suski (5934). Trzy mandaty zdobyło Prawo i Sprawiedliwość: Czesław Hoc (31 360), Paweł Szefernaker (29 764), Małgorzata Golińska (15 253). Jeden mandat przypadł Trzeciej Drodze - zdobył go Radosław Lubczyk (14 353).

Tak rozłożyło się osiem mandatów, które jest do zdobycia w okręgu nr 40. Platforma Obywatelska otrzymała ogromną premię za wynik Bartosz Arłukowicza, który zdobył ponad 54% głosów całej listy. Metoda przeliczania głosów premiuje to ugrupowanie, kosztem lewicy. Ostatni iloraz, który daje mandat, to w przypadku po 31156, a Nowa Lewica osiągnęła wynik 28101. Gdyby Nową Lewicę zagłosowało 3056 wyborców więcej, komitet ten miałby mandat, któy nie przypadłby Stanisławowi Wziątkowi, bo lepszy wynik od niego ma Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Istniało też zagrożenie, że mandatu nie będzie miał poseł Marek Hok. Jak widać po wynikach głosowania, dzięki wysokiej frekwencji nie musiał się on obawiać o elekcję. Anna Bańkowska otrzymała 3708 głosów.