Few Clouds

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
20 kwietnia 2024
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Remont mostu i blokada miasta wkurzyły mieszkańców, są reakcje: "Czy oni są normalni?"

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa z udziałem członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Anny Bańkowskiej (zobacz). Dotyczyła ona zamknięcia części ulicy Krzywoustego. Były flagi województwa. Była także mowa o ważnej inwestycji. Chodzi o poszerzenie drogi wjazdowej w kierunku Ronda Solidarności. Aby to zrobić, trzeba przebudować mostek na Stramniczce. Okazało się, że przebudowa nie jest możliwa, trzeba budować od podstaw. A to oznacza całkowite zamknięcie drogi od Ronda Patana dla ruchu kołowego jak i pieszego. Pytał o to redaktor Miastokolobrzeg.pl, bo zablokowanie ruchu spowoduje, że zarówno mieszkańcy Kołobrzegu jak i okolicznych miejscowości zostaną pozbawieni łatwego dojścia do miasta. Aby się tam dostać, zamiast pokonać 2 kilometry, będą musieli przejść lub przejechać rowerem 6 kilometrów w jedną stroną (zobacz). W poniedziałek urzędnicy ze Szczecina nie widzieli w tym problemu, bo, jak usłyszeliśmy, w tych okolicach nie ma zbyt dużo mieszkańców i mogą się poświęcić. Pisaliśmy o tym dziś rano. Wczoraj temat zbulwersował mieszkańców, ale dziś wywołał lawinę komentarzy. Jak nietrudno było się domyśleć, są one krytyczne.

Suchej nitki na pomyśle w swojej płatnej audycji nie zostawił Tomasz Tamborski, który wskazuje (zobacz), że ruch pieszych i rowerzystów, który najłatwiej rozwiązać, to jedno, ale inna kwestia to fakt, że jest to główny wjazd do uzdrowiska od strony drogi S6. Jest to wjazd na wprost. Powstaje pytanie, czy nie dało się zbudować jednej części mostu przy pozostawieniu w użytkowaniu obecnego mostu, a potem, gdy będzie już część konstrukcji, zamknąć obecny most, a ruch utrzymać? Zapytaliśmy o tę sprawę prezydent Annę Mieczkowską. W rozmowie z naszym portalem wskazała, że niemal rok temu do miasta wpłynęła organizacja ruchu dla tej inwestycji, która zawierała tymczasowe rozwiązanie umożliwiające ruch rowerzystów i pieszych. - Wiemy, że ta sprawa bulwersuje mieszkańców, dlatego zorganizowała spotkanie w ten czwartek. Potwierdzam, że ta inwestycja skomplikowała życie mieszkańców - mówi prezydent dodając, że na czas remontu miasto na przykład porozumiało się z gminą w sprawie przewozów uczniów szkolnym autobusem.

- Czy oni są normalni? - zapytał retorycznie radny Rady Gminy Kołobrzeg Tomasz Królikowski, który o sprawie dowiedział się od nas. Mieszkańcy Budzistowa dziś wyrażali się krytycznie o tej inwestycji. - Przecież tam wystarczy postawić metalową konstrukcję tymczasową. A poza tym nikt tego z nami nawet nie konsultował. Poruszę tę sprawę na spotkaniu z wójtem - dodaje radny Królikowski. U marszałka Olgierda Geblewicza interweniował już poseł Marek Hok: "Obecnie przyjęty plan robót nieuwzględniający potrzeb mieszkańców jest nie do przyjęcia. Osoby mieszkające w okolicach remontowanego odcinka będą musiały zmagać się z utrudnieniami w dostępie do swoich miejsc zamieszkania i miejsc pracy, co wpłynie na ich codzienne życie. (...) Zasadnym wydaje się podjęcie działań, których rezultatem będzie wypracowanie rozwiązania minimalizującego planowane utrudnienia".

Do sprawy na swoim profilu w mediach społecznościowych odniosła się także Anna Bańkowska. Potwierdza ona, że w czwartek odbędzie się spotkanie w sprawie rozwiązania awaryjnego: "Nasze najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek tj 12 października br.celem znalezienia alternatywnych rozwiązań udogodnień dla Państwa. Robienie polityki kampanijnej w tym temacie nie jest wskazane zwłaszcza, że dotyczy wielu Mieszkańców Budzistowa i Janisk" (pisownia oryginalna). Być może, gdyby o tej sprawie ktoś w Szczecinie pomyślał przed kampanią, w dodatku ktoś, kto mieszka w Kołobrzegu i zna sprawy mieszkańców, jedyne na co czekaliby mieszkańcy, to oddanie inwestycji do użytku...