Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

27 września 2023    |    Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
27 września 2023    
    Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Radni uchwalili, wzrasta podatek od nieruchomości i opłata uzdrowiskowa

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, radni zajmują się dwoma najważniejszymi punktami obrad, podatek od nieruchomości oraz podwyższenie opłaty klimatycznej. Dyskusja jaka prowadzona była momentami ostra, nie brakowało wycieczek personalnych, radni również jak na komisji powtarzali, że tym razem zabrakło jakichkolwiek konsultacji społecznych z mieszkańcami, przedsiębiorcami czy izbą gospodarczą. Radny Krzysztof Plewko zarzucał prezydent, że przycupki mogła skonsultować, a tak ważnych spraw nie.

Dariusz Zawadzki powiedział - według wyliczeń rekompensaty rządowe w kwocie 32 mln nie uzupełniają wpływów z podatku PIT, wciąz niedoszacowana zostaje subwencja oświatowa, na to wszystko nakłada się wysoka inflacja, wzrost cen energii oraz podwyżka płacy minimalnej. Dlatego klub Kołobrzescy Razem jest za i pozytywnie opiniuje projekt uchwały.

Maciej Bejnarowicz z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, mówił, że to żadne zaskoczenie, że windowana są stawki do najwyższych możliwych stawek. W tle mamy ogromne zaniedbania związane z aktualizacją opłat za użytkowanie wieczyste, to wielomilionowe straty. Tych strat nie da się już wyrównać poprzez wieloletnie zaniedbanie. Druga sprawa to dzierżawy, są przykłady, które pokazują, że gdyby konsekwentnie podejmować decyzje uzyskiwalibyśmy więcej za wydzierżawione tereny i obiekty. Jako odpowiedzialna opozycja, pokazujemy, że nie trzeba sięgać do kieszeni podatników, sprzeciwiamy się podwyżkom dla przedsiębiorców i mieszkańców.

Z kolei Jacek Woźniak powiedział, że decyzja o przyjęciu tej uchwały jest zdecydowanie za wczesna, nie znamy propozycji budżetu na przyszły rok.

Opłata uzdrowiskowa również wzrosła, do 6 zł i 20 groszy. Najwyższa możliwa to 6,21. Na sesji tabele wzrostu opłaty omawiała kołobrzeska skarbnik Jolanta Włodarek, na rok 2023 prognozowany przychód za opłatę uzdrowiskową to 22,5 mln złotych, a po podwyżce na rok przyszły szacuje się 25 mln.

Radna Zielińska poruszyła temat czystości w mieście i na promenadzie. W tym sezonie, nie wszyscy turyści szanują miejsca do których przyjeżdżają. W tym roku śmieci na plaży, przy drzewach czy parkach było dużo. Z pewnością trzeba przekazać więcej środków na sprzątanie miasta i plaż. Ale czy podwyżka powinna wynosić aż 80 groszy. Pracownicy recepcji mają problemy z pobieraniem opłat, wysłuchują inwektyw w swoją stronę za tak wysokie pobory opłaty. Teraz za opłatę uzdrowiskową turysta może raz dziennie wejść na molo. 

Radny Plewko przytoczył sprawę jednego z portali do rezerwacji pokojów i apartamentów: Ja to sprawdziłem, jest tam sporo apartamentów gdzie wiszą skrzynki na kod gdzie można wyjąc klucze i wejść do takiego mieszkania/apartamentu. Czy zostało to sprawdzone? Ile ucieka nam opłaty uzdrowiskowej? Ile ucieka podatku od nieruchomości?

Zapytaliśmy rzecznika prasowego prezydenta o kontrole nad poborem z nielegalnie wynajmowanych mieszkań i apartamentów :  Tak zwana "szara strefa" podlega regularnym kontrolom. Tylko w tym roku dzięki pracy Biura Kontroli Podatkowej do budżetu miasta trafi dodatkowo 872.297 zł z tytułu opłaty uzdrowiskowej. 

Nie było niespodzianek zarówno za jedną jak i drugą uchwałą 11 głos ZA, 9 było przeciw. Oba wyniki głosowania zamieszczamy w tekście.

Sesję i dyskujsę można obejrzeć na kanale youtube Urzędu Miasta

część pierwsza

część druga

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama