Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Prezydent Anna Mieczkowska uzyskała absolutorium od rady miasta

Dziś odbyła się absolutoryjna sesja Rady Miasta Kołobrzeg. To najważniejszy dzień dla każdego samorządowca. Podczas obrad prezydent miasta wraz z radnymi szczegółowo podsumowują i oceniają miniony rok. Tu trzeba dodać rok 2022 był naznaczony skutkami pandemii i wojny rozpętanej przez Rosję tuż za naszymi granicami.

Jednym z głównych punktów obrad było przedstawienie przez prezydenta miasta Annę Mieczkowską „Raportu o stanie miasta za rok 2022”.
Czego możemy dowiedzieć się z Raportu? To przede wszystkim dane statystyczne, a także sprawozdanie z wykonanych przez Miasto zadań w 2022 roku. Jak podkreślała prezydent miasta rok trudny, ale pełne pracy i działań rozwijających nasze miasto.

Najważniejsze dane z raportu to:
- wg danych Głównego Urzędu Statystycznego Kołobrzeg w 2022 r. odwiedziło 641 732 turystów, a łączna liczba udzielonych noclegów to 3 662 300. Co ważne to liczby, które świadczą, że ruch turystyczny wraca do poziomu z przed okresu pandemii.
- liczba mieszkańców to 43 678, w tym kobiety to 23 449, a mężczyźni 20 229
- rok 2022 to rok spotkań z mieszkańcami i konsultacji społecznych. Miasto przeprowadziło 4 oficjalne konsultacje społeczne i 34 spotkania z mieszkańcami
- łączne wydatki majątkowe to 51,1 miliona złotych, a same wydatki na drogi to ponad 13,3 miliona złotych
- Kołobrzeska Karta Mieszkańca jest jednym z najważniejszych programów tej kadencji. Kartę posiada już 21 914 mieszkańców. Liczba partnerów karty to 118 przedsiębiorców.
- W roku 2022 rozpoczęło działalność Kołobrzeskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości. To setki konsultacji, pomoc w uzyskiwaniu dotacji, warsztaty szkolenia i inne działania skierowane wprost do kołobrzeskich przedsiębiorców.

Najważniejsze zakończone w roku 2022 inwestycje to: budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5, przebudowa i remont pomieszczeń po byłej kawiarni Adabar, filia biblioteki przy ul. Żółkiewskiego, budowa placu zabaw przy ul. Dubois, przebudowa skateparku przy stadionie, termomodernizacja budynku Ratusza, przebudowa ulic: Armii Krajowej, Westerplatte, Wesołej, Wybickiego, Gdańskiej, Poznańskiej, Brukselskiej. To także realizacje zadań z budżetu obywatelskiego: przebudowa terenu zielonego przy ul. Basztowej czy „strefa malucha” na Placu Trzech Pokoleń.
Rok 2022 to także 36 kolejnych inwestycji dla których wykonywana jest dokumentacja projektowa.

Raport podsumowuje także działalność Miasta w obszarze społecznym: pomocy społecznej, programów z zakresu kultury, oświaty i sportu oraz profilaktyki zdrowotnej. Pełna wersja raportu znajduje się na miejskiej stronie https://i-kolobrzeg.pl/

Radni podczas głosowania udzielili prezydentowi wotum zaufania głosując: 13 za, 5 przeciw i 3 głosy wstrzymujące.
Podjęta została również uchwała o udzieleniu absolutorium prezydentowi miasta – głosami 12 za i 4 przeciw i 5 głosów wstrzymujących.

Maciej Bejnarowicz podczas krótkiej dyskusji mówił, że w związku z wykreśleniem z kontroli przez większość radnych kwestii dzierżaw wieczystych, gdyby nie interpelacje radnego Jacka Woźniaka nikt nie dowiedziałby się jakie kwoty utraciło miasto, dlatego też radni klubu PIS zagłosowali przeciw absolutorium, gdyż są to poważne utracone dochody.

Radny Nowego Kołobrzegu Łukasz Zięba, powiedział, że jego klub wyraża się pozytywnie na temat sprawozdania i absolutorium dokładnie tak jak pogląd Regionalnej Izby Obrachunkowej.