28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Dni Olimpijczyka na stadionie im Michała Barty [foto/wideo]

Główne obchody Wojewódzkich Uroczystości Dni Olimpijczyka KOŁOBRZEG 2023 miały miejsce w piątek 26 maja 2023 roku na Stadionie Lekkoatletycznym im. Michała Barty w Kołobrzegu. Rozpoczęły się defiladą i prezentacją uczestników. Wszystkich powitał starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski. Głos zabrali zaproszeni goście. Uroczystego otwarcia dokonali: starosta Tomasz Tamborski, członkowie Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek oraz przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego prof. Renata Urban.

Następnie rozpoczął się ceremoniał olimpijski. Poczet flagowy wprowadziła olimpijka Joanna Nowicka, czterokrotna olimpijka w łucznictwie: Seul, Barcelona, Atlanta, Sydney, brązowa medalistka z Atlanty. Flagę nieśli młodzi sportowcy:

Marcel Chomicz – zawodnik SZTORMU, brązowy medalista MP w trójskoku U18,
Iga Wysoczańska – złota medalistka MP w pchnięciu kulą U16, zawodniczka SZTORMU,
Aleksandra Krzesicka, srebrna medalistka MP U18 w rzucie dyskiem, SZTORM,
Barbara Jankowska, finalistka MP w rzucie dyskiem U18, SZTORM,
Artsiom Szaruba – wicemistrz Europy w karate (2021), zawodnik klubu Volat,
Karolina Koziura – finalistka MP w skoku wzwyż, SZTORM.

Gdy z głośników rozległ się hymn olimpijski, flaga Polskiego Komitetu Olimpijskiego została wciągnięta na maszt. Następnie na murawę stadionu wbiegła sztafeta z oryginalną pochodnią olimpijską z Turynu z 2006 roku. Stanowili ją:

Kacper Grzelak – Mistrz Polski Juniorów w łucznictwie,
Julia Iwan – Mistrzyni Europy w karate, zawodniczka Karate Kołobrzeg Buntai,
Nadia Bartyzel, brązowa medalistka Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w trzech stylach w pływaniu,
Michał Stoma, srebrny medalista Mistrzostw Polski Młodzików w łucznictwie,
Radosław Chojnacki, finalista Mistrzostw Polski Juniorów w pchnięciu kulą, zawodnik SZTORMu.

Sztafetę kończył olimpijczyk medalista olimpijski Marian Tałaj - judoka, brązowy medalista 1976 Montreal.

Apel olimpijski odczytali młodzi sportowcy, kołobrzeskie nadzieje olimpijskie:

Kinga Waleriańczyk - zdobywczyni 11 medali Mistrzostw Polski w chodzie sportowym, w tym złotego medalu Młodzieżowych Mistrzostw Polski 2021 na dystansie 20 km i srebrnego medalu na Mistrzostwach Polski Seniorów 2023, reprezentantka Polski w drużynowych Mistrzostwach Europy w chodzie sportowym 2021,
Weronika Stoma - Mistrzyni Polski w łucznictwie juniorek mł, zdobywczyni IV miejsca na Mistrzostwach Europy, członkini kadry narodowej.

Następnie wręczono odznaczenia.

I Kółko Olimpijskie Otrzymali:
Dudek Dawid
Stoma Michał
Rybka Barbara
Staig Wiktoria
Wieczorek Sonia
Szumska Julia
Bartyzel Nadia
Huber Dominik
Łajewski Kamil
Getka Xymena

Ii Kółko Otrzymali Medaliści Mp Juniorów W Pływaniu:
Hofman Roksana
Biedrzycka Blanka
Iii Kółko Otrzymali Reprezentanci Polski Na Mś I Me:
Stoma Weronika
Czachorowski Aleksander

Odznaki Ministra Sportu I Turystyki „Za Zasługi Dla Sportu” Otrzymali:
Brązową Odznakę „Za Zasługi Dla Sportu”:
Blechacz Paweł

Srebrną Odznakę „Za Zzasługi Dla Sportu”:
Nowicka Joanna

Złotą Odznakę „Za Zasługi Dla Sportu”:
Hankiewicz Lech
Kaliciński Ryszard

Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego:
Hankiewicz Lech
Wilczyńska Małgorzata
Grzegorz Markowski

Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego:
Nowicka Joanna
Szpak Mieczysław

Medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego „Za Zasługi Dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” Otrzymali:
Brązowe:
Blechacz Paweł
Srebrne:

Barta Franciszek
Skorupiński Józef
Giza Zdzisław

Złote:
I Lo Dwujęzyczne Im. M. Kopernika
Kuchciak Mieczysław
Szpak Mieczysław.

Po części oficjalnej odbył się pokaz artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, a następnie rozpoczął się Miting Lekkoatletyczny im. Kołobrzeskich Olimpijczyków dla uczniów szkół ponadpodstawowych.