Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

KO ma program dla przedsiębiorców i projekt kredytu hipotecznego [wideo]

Podczas konferencji prasowej w Kołobrzegu senator Janusz Gromek i poseł Marek Hok z Koalicji Obywatelskiej przedstawili pakiet rozwiązań gospodarczych. W przypadku wygranej w wyborach Platforma Obywatelska zaproponuje kredyt hipoteczny na 0 proc. dla osób do 45. roku życia kupujących pierwsze mieszkanie.(szczegóły w programie poniżej) Jak mówili politycy na dzisiejszej konferencji program ma polegać na innym kasowym rozliczeniu podatku dochodowego PIT dla podatników, których przychody ze sprzedaży nie przekraczają dwóch milionów euro w ciągu roku. Przedsiębiorcy ci mają zapłacić podatek dopiero w momencie, gdy sami otrzymają przelew z wystawionej faktury. Zdecydowanie byłoby to duże ułatwienie dla wielu firm, ponieważ obecnie obowiązek zapłacenia podatku rodzi się już w momencie wystawienia faktury, tak więc jeszcze otrzymaniem przelewu z płatnością. Na konferencji mówiono również o tym, że ZUS miałby przejąć od przedsiębiorców wypłatę chorobowego dla pracowników tzw. mikroprzedsiębiorstw. Firmy zostałyby odciążone już od pierwszego dnia zwolnienia, a nie jak obecnie dopiero po 33 dniach. Przedsiębiorcy mieliby odczuć również ulgę w składce zdrowotnej, po wygranych wyborach. Koalicja chce usunąć "absurdy Polskiego Ładu", np. obowiązek zapłacenia składki zdrowotnej nie tylko od dochodu z podstawowej działalności, ale także od sprzedaży samochodu.

Jakie zmiany proponuje Koalicja Obywatelska?

Program Kredyt 0%

Proponujemy kredyt 0% na zakup pierwszego mieszkania dla osób do 45 roku życia. Kredytobiorca spłaca jedynie kapitał. Obecnie rata kredytu na 500 tys. zł i 25 lat wynosi 4179 zł. W przypadku kredytu 0% rata kredytu wyniesie 1700 zł. Odsetki i marżę banku bierze na siebie państwo. Dziś przy kredycie na 500 tys. zł kredytobiorca musi oddać dodatkowo 770 tys. zł odsetek (łącznie 1270 tys. zł).

Wystarczy, że dwie osoby zarabiające minimalną pensję, będą miały zdolność kredytową (wystarczy pracować, aby mieć mieszkanie).

Propozycje dla przedsiębiorców

PIT tylko od opłaconych faktur. Wprowadzimy kasowe rozliczenie podatku dochodowego dla podatników o przychodach poniżej 2 mln euro.

Przeniesiemy obowiązek wypłaty całego zasiłku chorobowego na ZUS dla pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach.

Urzędy Skarbowe staną się Centrami Obsługi Podatnika, w których przedsiębiorcy uzyskają niezbędną pomoc.

Wprowadzimy prostą i czytelną składkę zdrowotną. Skończymy z absurdami wywołanymi przez Polski Ład (np. płacenie składki zdrowotnej od sprzedaży samochodu).

Wydłużymy vacatio legis do 3 miesięcy, a do 6 miesięcy w przypadku zmian podatkowych. Przedsiębiorca musi mieć czas na zapoznanie się ze zmieniającymi przepisami.

Więcej w materiale wideo.