28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Program wydarzeń związanych z  78 rocznicą walk o Kołobrzeg [wideo]

Zbliżają się obchody 78. rocznicy zdobycia miasta Kołobrzeg, które odbędą się 17 i 18 marca. Obchody nie będą tak spektakularne, jak parę lat temu, gdy setki rekonstruktorów wzięło udział w wielkim widowisku na plaży. Niemniej jednak, zapewniajmy, że i tym razem nie zabraknie emocji i atrakcji dla uczestników.

Wśród planowanych wydarzeń znajdą się gry miejskie, marsze, dynamiczne pokazy sprzętu oraz nowe, specjalnie przygotowane na tę okazję, ekspozycje. W programie uroczystości nie zabraknie również tradycyjnego wspomnienia zaślubin Polski z morzem.

Dla wszystkich zainteresowanych szczegółami obchodów udostępniamy harmonogram wydarzeń. Zachęcamy do udziału w uroczystościach i upamiętnienia bohaterskich polskich żołnierzy, którzy walczyli o Kołobrzeg w czasie II wojny światowej.

Zwróćcie szczególną uwagę na:

17 marca - Gra miejska dla szkół - "Szlakiem bohaterów walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r."
18 marca - Gra miejska dla wszystkich - Bój o Kołobrzeg "Śladami bohaterów walk o Kołobrzeg w 1945 r."
30 marca - XIII Regionalny Konkurs Historyczny - "Baw się historią - Kołobrzeg, moje miasto"

Na terenie Muzeum 17 i 18 marca 2023 r. zostaną również uruchomione pojazdy zabytkowe m.in. niemiecki półgąsienicowy ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 7 oraz działo samobieżne T-48 (Su-57).

W marcu na terenie Muzeum będzie prezentowana czasowa wystawa o najnowszych znaleziskach związanych z walkami o Kołobrzeg w 1945 r. m.in. MG 42 (Maschinengewehr 42) – uniwersalny karabin maszynowy produkcji niemieckiej zgłoszony do Muzeum przez pana Jana Orlińskiego z Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”, jego fascynująca historia jest w tej chwili opracowywana.

17 marca – piątek
Muzeum Oręża Polskiego organizuje:
1. Grę miejską dla szkół "Szlakiem bohaterów walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r.";
2. W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu - w oddziale Dzieje Oręża Polskiego ul. Emilii Gierczak 5a od godz. 14:00 do 15:00 zostaną uruchomione pojazdy: niemiecki półgąsienicowy ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 7 oraz działo samobieżne T-48 ( Su-57).

18 marca – sobota
Muzeum Oręża Polskiego organizuje:
Od godz. 9:00 do 16:00 wstęp wolny do oddziału Muzeum - Dzieje Oręża Polskiego ul. Emilii Gierczak 5a.
Od godz. 10:00 do 11:00 na terenie Muzeum zostaną uruchomione pojazdy:

Gra miejska/marsz:
dla wszystkich chętnych Gra miejska - Bój o Kołobrzeg "Szlakiem bohaterów walk o miasto - marzec 1945".
• Gra rozpocznie się 18 marca 2023 roku o godzinie 10:00 na terenie oddziału MOP Dzieje Oręża Polskiego ul. Emilii Gierczak 5a.
• Uczestnicy będą musieli przejść około 10 km, aby odwiedzić 9 punktów kontrolnych, które są związane z historią walk o Miasto w marcu 1945 roku.
• Trasa: MOP, Czerwone Koszary, obelisk Łopuskiego, Plac 18 Marca, Lokomotywownia, Pomnik sanitariuszki, Pomnik Zaślubin, Fort Ujście, MOP.
• Celem gry jest zapoznanie uczestników z przyczynami, przebiegiem oraz skutkami kołobrzeskiej bitwy, w której życie straciło około 1,2 tys. Polaków.
• Gra ma również przesłanie patriotyczne, które ma upamiętnić pamięć tych, którzy poświęcili swoje życie w zdobyciu Miasta.
• Gra nie tylko przeznaczona jest dla uczestników, ale także dla kibiców, którzy mogą obserwować rozgrywkę i spacerować po mieście.
• Gra to także okazja do spędzenia czasu z przyjaciółmi i rodziną.
organizator: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza przy współpracy z Muzeum Oręża Polskiego i Towarzystwem Przyjaciół MOP.
Zachęcamy do zgłoszenia się na adres mailowy: edukacja@muzeum.kolobrzeg.pl.
Gra Miejska - Bój o Kołobrzeg została sfinansowana z Programu Społecznik 2022-2024.
Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Godzina 13:00
Uczestnicy gry/marszu oraz rekonstruktorzy przeprowadzą Zaślubiny z morzem.
Na plaży będzie prezentowany pojazd z okresu II wojny Dodge WC 51/51 z armatą (zostanie oddany strzał).

Godzina od 14:00 do 15:30
Na terenie MOP zostaną uruchomione pojazdy: niemiecki półgąsienicowy ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 7 oraz działo samobieżne T-48 ( Su-57).
Dla uczestników gry/marszu będzie dostępna wystawa broni związanej z Bojem o Kołobrzeg.
Na terenie Muzeum będzie ogólnodostępna czasowa wystawa najnowsze znaleziska związane
z walkami o Kołobrzeg w 1945 r. m.in. MG 42 (Maschinengewehr 42) – uniwersalny karabin maszynowy produkcji niemieckiej zgłoszony do Muzeum przez pana Jana Orlińskiego z Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”, jego fascynująca historia jest w tej chwili badana.

Godzina 16:00
Cmentarz wojenny – rekonstruktorzy oraz chętne osoby oddają hołd poległym
(apel poległych, salwa, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów, itp.)