Overcast Clouds

-1°C

Kołobrzeg

6 lutego 2023    |    Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia
6 lutego 2023    
    Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie PŻB

Docierające do nas głosy niezadowolenia pracowników w związku z pogłębiającym się niezadowoleniem z działania kierownictwa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, zbiegają się z rozpoczęciem śledztwa przez Prokuraturę Rejonową po zawiadomieniu przez zakładowe organizacje związkowe. Chodzi o utrudnianie działalności związkowej w spółce. A poszło o możliwość wywieszania ogłoszeń w gablotach...

Jak wskazują związkowcy, przez 30 lat działalności w spółce nigdy nie było najmniejszych problemów z korzystaniem z tablic i wywieszaniem ogłoszeń. Wszystko zmieniło się z końcem 2021 roku. Według tego co usłyszeliśmy, reprezentanci pracodawcy nie tylko zaczęli utrudniać możliwość wywieszania komunikatów związkowych i informacji, ale także, według tego co usłyszeliśmy, zaczęto je cenzurować. I tak, w grudniu 2021 roku uniemożliwiono wywieszenie na promach informacji NSZZ Solidarność, że szefem tej organizacji związkowej została Maria Kucharska. Ograniczenia miały dotyczyć także innych ogłoszeń, np. związanych ze stanowiskiem związków w sprawie premii. W 2022 roku pojawiło się polecenie zarządu dotyczące wywieszania informacji dla załóg na statkach. Czytamy w nim: "Mając na uwadze szczególną wagę udostępniania na pokładach statków komunikatów przeznaczonych do informacji załogi oraz istniejące ryzyko udostępniania w ten sposób informacji nierzetelnych, zniekształconych a nawet nieprawdziwych, co może prowadzić do polaryzacji nastrojów załogi, a co odbywa się ze szkodą dla armatora oraz samej załogi, niniejszym poleca się wszystkim Kapitanom, 1) wszelkie informacje zewnętrzne przeznaczone do podania do informacji załogi lub informacji publicznej były komunikowane Zarządowi, 2) zważywszy na wyłączną kompetencję Kapitanów do udostępniania na pokładach statków komunikatów przeznaczonych do informacji załogi lub informacji publicznej udostępniali wyłącznie informacje rzetelne i zaaprobowane przez Zarząd PŻB S.A.".

W przedmiotowej sprawie odbyło się nawet spotkanie z zarządem spółki, ale według związkowców, zarząd nie było zainteresowany działaniem zgodnym z prawem, natomiast albo żądano od związku wyprzedzającego informowania o treści komunikatów, albo podania ilości członków związków z podziałem na promy. W związku z powyższym, latem 2022 roku w spółce odbyła się kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, którą wszczęto na wniosek organizacji związkowych. Inspektor pracy poinformował, że wniósł o zawarcie umowy na posiadanie tablic związkowych, ale według związkowców do końca 20222 roku nic w tej sprawie nie drgnęło. Za to odczuwalny jest i to drastyczny spadek atmosfery pracy. Sprawdziliśmy. Ludzie siedzą zamknięci w pokojach. Każdy patrzy na każdego. Spotkania nie są możliwe w spółce. Pracownicy się boją. A związkowcy twierdzą, że to zasługa nowego zarządu i ich "milusińskich". Mowa tu o zatrudnionych kierownikach i dyrektorach. Zawiadomienie do prokuratury, które badali śledczy, zawiera wiele innych informacji dotyczących utrudniania działań organizacji związkowych, jak chociażby nakaz rejestracji czasu pracy związkowców, nieprzestrzeganie podpisanych porozumień czy próba zmuszenia związkowców do opuszczenia pomieszczeń związkowych.

Policja przesłuchała związkowców. Zebrano także materiał z wyników kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. W związku z tym wszczęto śledztwo. Poprosiliśmy Michała Arciszewskiego, rzecznika prasowego zarządu spółki PŻB SA o komentarz do ustaleń prokuratury i jej decyzji, ale ten odmówił.

To nie koniec batalii prawnej pomiędzy związkowcami a zarządem PŻB. W Sądzie Rejonowym w Kołobrzegu rozpatrywany będzie pozew Międzyzakładowego Związku Zawodowego przy PŻB SA przeciwko zarządowi spółki, ale o tym już wkrótce...

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama