Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Program Społecznik dla powiatu kołobrzeskiego

O tych wydarzeniach warto pamiętać. Społecznicy i Społeczniczki przygotowali oryginalną ofertę dla mieszkańców powiatu kołobrzeskiego. Przed nami rodzinny piknik „Pod wspólnym niebem Europy”, OPTYmistyczne regaty, warsztaty z alpakami, turniej w koszykówce młodzieży 3x3 czy projekty skierowane do osób z niepełnosprawnością. Umowy o dofinansowanie podpisane. Co jeszcze ciekawego w planach?

Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom z Programu Społecznik udało się zrealizować blisko 3,5 tysiące ciekawych inicjatyw. Przed mieszkankami i mieszkańcami Pomorza Zachodniego kolejne wartościowe i szyte na miarę danej społeczności działania – tematyczne warsztaty, zawody sportowe, integracyjne pikniki, zajęcia dla dzieci i młodzieży. Będą one realizowane od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. W sumie to ponad 400 inicjatyw dla całego województwa.

W czwartek, 19 stycznia 2023 r. Społecznicy i Społeczniczki z powiatu kołobrzeskiego spotkali się w MOSiR z Członkinią Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anną Bańkowską, senatorem RP Januszem Gromkiem, posłem na Sejm RP Markiem Hokiem oraz prezes Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Natalią Wegner. Był to czas na podpisanie umów z operatorem programu (KARR) i rozmowy o zaplanowanych działaniach.

Organizacje i współpracujące z nimi grupy formalne mogły ubiegać się o dofinansowanie w maksymalnej wysokości 5 tys. zł. – Cieszę się, że Program Społecznik tak twórczo rozwinął się. Przed nami ponad 400 ciekawych wydarzeń, w których będziemy mogli wziąć udział dzięki zaangażowaniu Społeczniczek i Społeczników. Warto z nich skorzystać – mówi Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Jakie działania uda się zrealizować?
Społecznik dla powiatu kołobrzeskiego to oferta dla mieszkańców w każdym wieku. Ze wsparciem marszałkowskiego programu odbywać się będzie m.in: ekologiczny dzień dziecka (Chorągiew Zachodniopomorska ZHP Bałtycki hufiec Morski), warsztaty z alpakami, drużynowe zawody wędkarskie (Stowarzyszenie Leśne Ludki), piknik ekologiczny (Stowarzyszenie Przyjaciele Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu), OPTYmistyczne regaty (Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Kołobrzeska Grupa Regatowa). Natomiast dla młodzieży Fundacja Północna 28 zorganizuje warsztaty. Młodzi ludzie będą uczyć się, jak rozpoznać informację od fake newsów, jak świadomie korzystać z mediów czy gdzie szukać sprawdzonych wiadomości.

Fundacja Mandala Joga zaprosi do współpracy osoby z niepełnosprawnością, podopiecznych SOSW Okruszek w Kołobrzegu. Dodatkowe zajęcia ruchowe oraz relaksacyjne mają uzupełnić codzienną rehabilitację. Organizacja chce zadbać też o kondycję osób 60+, oferując od lutego do kwietnia specjalnie dedykowane tej grupie zajęcia.

Swoje działania ma też Ochotnicza Straż Pożarna z Dygowa i Charzyna. Strażacy będą uczyć udzielania pierwszej pomocy.

Ze wsparciem Programu Społecznik zostanie zorganizowany też polsko-ukraiński piknik rodzinny oraz gra miejska związana z bitwą o Kołobrzeg z 1945 r. Za te dwa zadania odpowiada Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza.

Ponadto mieszkańcy Kołobrzegu i okolic będą mogli zadbać o swoje samopoczucie podczas II pikniku terapii dźwiękiem, który przygotuje Stowarzyszenie Dolina Dźwięku. Jego celem jest podniesienie świadomości w zakresie leczniczego wpływu muzyki, mi.n. dźwięków wibracyjnych o określonych częstotliwościach.

Natomiast Stowarzyszenie Grupa Ratownicza PARAMEDIC zorganizuje w Kołobrzegu 20 pieszych patroli weekendowych. Grupa rozpocznie swoje działania w maju. Patrole będą składać się z co najmniej dwóch kwalifikowanych ratowników oraz młodzieży należących do szkolnej drużyny ratowniczej I LO Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu. Każdy patrol wyposażony będzie w sprzęt ratowniczy i defibrylator AED.

Koło Gospodyń Wiejskich Ustronie Morskie stawia za to na naturę. Zorganizuje rodzinny piknik europejski pachnący bzem i konwalią „Pod wspólnym niebem Europy” oraz naturalne warsztaty familijne.

W programie nie zabraknie też sportu. Na warsztaty futsalowe oraz turnieje w koszykówce młodzieży 3x3 stawiają Stowarzyszenie Socios Kotwica Kołobrzeg oraz MUKS Kotwica 50 Kołobrzeg.