19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Ponad pół miliona złotych dla Zakładu Aktywności Zawodowej

Członkini Zarządu Anna Bańkowska z wizytą w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kołobrzegu. Placówka otrzyma środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, które pozwolą jej sfinansować bieżącą działalność. W poniedziałek, 9 stycznia 2023 r. została zawarta umowa.

W województwie zachodniopomorskim działa dziesięć Zakładów Aktywności Zawodowej, dając zatrudnienie 708 osobom z niepełnosprawnością. Każda z placówek specjalizuje się w innej dziedzinie, oferując szeroki wachlarz usług. ZAZ z Kołobrzegu, prowadzony przez miejscowe koło PSONI, dostosowuje swoją ofertę do potrzeb miasta, stąd m.in. dział krawiecki, gastronomiczny, pielęgnacji terenów zielonych. Zatrudnia 68 osób, w tym 49 z niepełnosprawnością.

Zakłady Aktywności Zawodowej oprócz zatrudnienia, oferują osobom z niepełnosprawnością rehabilitację społeczną i zawodową. – To bardzo ważna miejsca na mapie Pomorza Zachodniego, w których osoby z niepełnosprawnością korzystają z rehabilitacji – mówi Anna Bańkowska, członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Koszt działania dziesięciu ZAZ-ów w 2023 r. oszacowano na ok. 70 mln zł. Na bieżącą działalność otrzymają ok. 28 mln zł. Na tę kwotę składają się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będące w dyspozycji marszałka oraz z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego (6 437 985 zł). I właśnie z tego źródła podpisano w poniedziałek umowę. ZAZ w Kołobrzegu 520 tys. zł dofinansowania.

Dofinansowanie z budżetu województwa jest uzupełnione też dotacją w wysokości 1 550 000 zł ze środków PFRON w dyspozycji Województwa. Koszt działania placówki w roku 2023 oszacowano na 5,5 mln zł.