6 lutego 2023    |    Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia
6 lutego 2023
    Imieniny: Dorota, Bohdan, Ksenia

A jednak Kołobrzeg to dobre miejsce do życia...

W piątek, Serwis Samorządowy PAP - uznany i pomocny portal w zakresie tematyki samorządowej w Polsce, rozstrzygnął ranking "Gmina Dobra do Życia". "„Po tylu latach prowadzenia serwisu dostrzegliśmy, że nie tylko musimy dobrze, w sposób kompleksowy informować samorządy o tym, co dzieje się na arenie ogólnopolskiej, ale też coraz bardziej przyczyniać się do tego, żeby pokazywać jak żyje się w polskich samorządach” – mówił podczas gali wiceprezes zarządu Polskiej Agencji Prasowej Łukasz Świerżewski.

Jak powstawał ranking i z czego się składa? "W rankingu uwzględniono wszystkie 2477 gmin w Polsce, spośród których wyłoniono laureatów na  podstawie 63 wskaźników. Wśród nich znalazły się m.in.:  poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, infrastruktura kulturalna, przeciętne wynagrodzenie czy walory estetyczne krajobrazu. Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce" - czytamy w Serwisie Samorządowym PAP. Wyniki ogłoszono w 5 kategoriach. Gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, a takim jest powiat kołobrzeski, miały własną kategorię. Na pierwszym miejscu znalazł się Kędzierzyn Koźle. Kołobrzeg zajął drugie miejsce. Tak piszą o tym autorzy rankingu: "Na miejscu pierwszym znalazła się gmina wiejska Kleszczów (woj. łódzkie). Jest to jedna z najbogatszych gmin w Polsce, związana z kopalnią i elektrownią bełchatowską. Drugie miejsce zajęła miejsko-wiejska gmina Podkowa Leśna (woj. mazowieckie), a trzecie – wiejska gmina Osielsko (woj. kujawsko--pomorskie). Wyniki są zatem regionalnie bardziej zróżnicowane, niż w roku ubiegłym (w 2021 r. całe podium zajęły gminy położone w aglomeracji warszawskiej). W sumie jednak 6 na 20 pierwszych gmin w rankingu pochodzi z województwa mazowieckiego. Spoza Mazowsza wysoko znalazły się podwrocławskie Kobierzyce (miejsce 6) i Dobra Szczecińska (8). Na miejscach 5, 7 i 10 znalazły się Warszawa, Sopot i Wrocław. Ponieważ wyniki te są tylko częściowo porównywalne ze względu na różną specyfikę gmin, w tabeli 4 zestawiono wyniki według typów samorządów. Duże miasta pod względem jakości życia uzupełniają Kraków i Zielona Góra. W miastach średnich (gminy z siedzibą powiatu ziemskiego) warto zauważyć, że najwyższe wartości wskaźnika osiągnęły ośrodki przemysłowe (Kędzierzyn-Koźle, Lubliniec, Stalowa Wola) i turystyczne (Kołobrzeg)".

Hasłem promocyjnym Kołobrzegu, które miało przyciągać tu ekspertów i fachowców, było zdanie, że Kołobrzeg jest najlepszym miejscem do życia. Slogan ten były krytykowany, a nawet wyśmiewany. Ranking Serwisu Samorządowego PAP pokazuje, że jednak coś w tym jest. Nagrodę w Warszawie odebrała prezydent miasta - Anna Mieczkowska. - To dla nas miłe wyróżnienie i potwierdzenie, że kilka lat temu przyjęliśmy dobry kierunek dla Kołobrzegu. To docenienie ciężkiej pracy wszystkich mieszkańców. Każda nagroda to duma i radość, a także motor do dalszej pracy - powiedziała naszemu portalowi prezydent Kołobrzegu.

Fot. Serwis Samorządowy PAP