Broken Clouds

1°C

Kołobrzeg

5 lutego 2023    |    Imieniny: Adelajda, Agata, Izydor
5 lutego 2023    
    Imieniny: Adelajda, Agata, Izydor

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

To wejście do schronu w urzędzie, jednego z dwóch w mieście...

Jak już informowaliśmy, Straż Pożarna ewidencjonowała schrony i ukrycia na terenie Polski. Powodem był fakt gróźb użycia broni masowego rażenia w Ukrainie. Kołobrzescy strażacy dokonywali takich ustaleń także w naszym mieście. Liczyliśmy na to, że dane zostaną podane do wiadomości publicznej, ale tak nie jest. Powód jest prosty: przez wiele lat polski rząd lekceważył zagadnienia związane z obroną cywilną. W konsekwencji czego w Kołobrzegu znajdują się tak naprawdę dwa dopuszczone do wykorzystania schrony. Pierwszy z nich, zbiorowy, znajduje się w Ogródku Jordanowskim. Na temat tego schronu oraz innych schronów sprzed 1945 roku, pisaliśmy już na naszym portalu (zobacz).

Drugi schron znajduje się w piwnicach budynku Urzędu Miasta przy ul. Ratuszowej 13. W dawnych czasach znajdowało się tu centrum miejskiego zarządzania kryzysowego. Obecnie, całość przeniesiona została do pomieszczeń przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Żurawia. Pomieszczenia te pełnią obecnie inną funkcję niż ta, do której je przystosowano.

Skoro w wymienionych schronach może się zmieścić zaledwie kilkadziesiąt osób, biorąc pod uwagę 43-44 tysiące stałych mieszkańców Kołobrzegu. W celu ochrony ludności cywilnej wskazywane są tzw. miejsca do ukrycia, o obniżonych parametrach wytrzymałościowych oraz filtrowentylacyjnych na wypadek bombardowania lub użycia broni masowego rażenia. Jak jednak władze zamierzają szkolić w tej kwestii mieszkańców i czy takie informacje będą w przyszłości podawane, tego nie wiemy, podobnie jak to, czy ktoś zamierza budować nowe schrony dla ludności cywilnej.Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama