19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Punkty konsultacyjno - diagnostyczne w szpitalu

W wielu przypadkach zdrowy styl życia i profilaktyka zapobiegają poważnym chorobom, przede wszystkim tym określanym jako cywilizacyjne. Z tego względu Regionalny Szpital w Kołobrzegu w październiku i w listopadzie będzie prowadził uzupełniające działania edukacyjne dotyczące otyłości, cukrzycy, nadciśnienia czy nowotworu piersi oraz chorób układu moczowo-płciowego. Placówka otrzyma na ten cel dodatkowe środki z Urzędu Marszałkowskiego.

Rokrocznie marszałek przekazuje z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego dotacje na bezpłatne konsultacje ze specjalistami, badania profilaktyczne, działania edukacyjne, zajęcia praktyczne
z edukatorami. Główne obszary wsparcia to: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, choroby wieku podeszłego, zaburzenia psychiczne, zakażenia HIV
i zachorowania na AIDS.

W tym roku dotychczasowy poziom dofinansowania zadań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia wyniósł ponad 280 tys. zł. Z tej puli środki otrzyma także Regionalny Szpital w Kołobrzegu, który zwrócił się
o finansowe wsparcie działań w zakresie profilaktyki nowotworu piersi, chorób układu moczowo-płciowego oraz chorób układu krążenia, otyłości i cukrzycy.

Dbanie o zdrowie to ważny czynnik zapobiegania chorobom, dlatego co roku we współpracy z naszymi szpitalami organizujemy akcje związane z promocją zdrowia. W tym czasie specjaliści, często poza gabinetami lekarskimi, zachęcają do regularnych badań profilaktycznych oraz do zdrowego stylu życia – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Październik miesiącem zdrowia kobiety i zdrowia mężczyzny
W październiku szpital w Kołobrzegu skupi się na przeprowadzeniu dodatkowych działań w zakresie profilaktyki nowotworu piersi oraz chorób układu moczowo-płciowego. We wtorek, 25 października 2022 r. zaplanowano m.in. organizację stoiska z fantomem do nauki samobadania piersi. Panie będą mogły również zapoznać się z metodami badania piersi.

Z kolei panowie, dwa dni później, w więc 27 października będą mogli skorzystać z punktu konsultacyjno- edukacyjnego w zakresie czynników ryzyka występowania raka prostaty oraz jego rodzajów.

Będą walczyć z dodatkowymi kilogramami
Natomiast w listopadzie placówka zmierzy się z chorobami układu krążenia, otyłością i cukrzycą.

Szpital w czwartek, 3 listopada zaprasza do odwiedzenia punktów konsultacyjno-diagnostycznych profilaktyki chorób układu krążenia, otyłości i cukrzycy. Dla uczestników zaplanowano także zajęcia ruchowe i prezentacje, podczas których omawiane będą zagadnienia dotyczące m.in.: powikłań cukrzycy, istoty samokontroli osoby chorującej na cukrzycę, zdrowej diety i symptomów chorobowych.

W kolejnym dniu, tj. 4 listopada specjaliści Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu będą edukowali zainteresowanych mieszkańców w temacie ryzyka wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych oraz sposobów ich monitorowania. Tak więc zawały, udary, miażdżyca, nadciśnienie, żylaki będą przedmiotem ostatniego listopadowego spotkania. W tym dniu nie zabraknie również nauki prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz zaznajomienia z metodami jego kontroli.

W punktach dostępne będą materiały edukacyjne i szkoleniowe.

Szpital o wszystkich zaplanowanych akcjach (szczegółach) będzie informował na swojej stronie internetowej.