19 marca 2024    |    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek
    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek

Kołobrzeg przygotował 9 miejsc dystrybucji tabletek z jodkiem potasu

Wojewoda Zachodniopomorski na ostatniej konferencji prasowej podał szczegóły dotyczące profilaktyki jodowej i dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. - Jesteśmy przygotowani na sytuację, w której konieczne byłoby podanie tabletek zawierających jodek potasu - mówi wojewoda Zbigniew Bogucki. - Na terenie województwa zachodniopomorskiego, wspólnie z samorządami wytypowaliśmy 683 punkty dystrybucji tabletek. Do zdecydowanej większości samorządów tabletki zostały już dostarczone przez Państwową Straż Pożarną.

- Tabletek z jodkiem potasu nie należy przyjmować, jeżeli nie ma takiej konieczności, czyli stanu zagrożenia wynikającego z uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu – podkreślił prof. Mieczysław Walczak.

Stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze prowadzi Państwowa Agencja Atomistyki oraz Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Jeżeli zaistniałaby konieczność zażycia tabletek z jodkiem potasu informacja o tym będzie przekazywana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów.

Jak poinformował nas rzecznik prasowy prezydenta Michał Kujaczyński : Na terenie Gminy Miasto Kołobrzeg będą zorganizowane następujące punkty wydawania preparatów ze stabilnym jodem. Dystrybucja tabletek będzie prowadzona jedynie w przypadku wystąpienia faktycznego zdarzenia radiacyjnego.

Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Chrobrego ul. Portowa 37;
Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marynarzy Polskich w Kołobrzegu ul. Łopuskiego 15;
Szkoła Podstawowa Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II ul. Arciszewskiego 20;
Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Janusza Korczaka ul. Poznańska 9;
Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Zjednoczonej Europy ul. Okopowa 1A;
Szkoła Podstawowa Nr 8 im. kpt ż.w. Konstantego Maciejewicza ul. Bogusława X 22;
Szkoła Podstawowa Nr 9 ul. Lwowska 7;
Przedszkole Miejskie Nr 4 ul. Radomska 22;
Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 6 im. Janusza Korczaka ul. Tadeusza Kościuszki 9.

foto główne: samorząd.gov.pl