Few Clouds

1°C

Kołobrzeg

29 listopada 2022    |    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk
29 listopada 2022    
    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Debata o ul. Brzeskiej, a właściciele, że nie dadzą się urzędnikom okraść

W minionym tygodniu odbyło się wyłożenie planu zagospodarowania przestrzennego dla Ekoparku Wschodniego i działek przy ul. Brzeskiej. Na temat całej sytuacji związanej z tym planem i potencjalnych odszkodowań dla inwestora, pisaliśmy już na naszym portalu (przeczytaj). Tyle, że pisaliśmy o inwestycji w strefie B uzdrowiska. Na spotkanie przyszli właściciele działek, które znajdują się w strefie A przy ul. Brzeskiej. Przypomnijmy: ul. Brzeska dzieli strefę A i B. Patrząc w kierunku plaży, na północ, strefa A jest po lewej stronie.

Podczas spotkania można było składać uwagi do planu, jednak zamieniło się ono w litanię uwag wobec działania urzędników i kolejnych prezydentów miasta, którzy zdaniem właścicieli działali na ich szkodę. Sprawy są w sądzie (część już się skończyła), a po ewentualnym uchwaleniu aktualizacji planu przybędą kolejne. Właściciele wskazywali, że miasto bardzo spieszy się ze zmianą planu, bo właściciele wykazali inicjatywę inwestycyjną. Więc chce im się przeszkodzić i zamiast dyskutować końcową część ulicy Brzeskiej w stosunku do całego osiedla Podczele, robi się to już teraz.

Przede wszystkim właściciele wskazywali, że działki kupili, za zgodą Urzędu Miasta podzielili, zapłacili opłatę adiacencką. Płacą podatki. A miasto "zrobiło ich w konia" i sprzedało im działkę z rurą przebiegającą przez jej środek. Co więcej, plan został zmieniony tak, że de facto inwestowanie na tym terenie jest bez sensu. Dlaczego tak zrobili urzędnicy, to podczas debaty nie padło, natomiast Ewa Pełechata, zastępca prezydenta miasta broniła się z całą stanowczością, że to wszystko to historia i obecna władza nie ma z tym nic wspólnego. Bardzo szybko sprowadzono ją na ziemię, przypominając, że to z nią toczono m.in. rozmowy w tej sprawie, a po drugie, w Polsce obowiązuje ciągłość władzy. - Nie jesteśmy ani oszustami, ani złodziejami, jesteśmy zwykłymi ludźmi, którzy tu pracują od urodzenia. I teraz państwo chcecie co, po prostu zabrać nam tą nieruchomość? - pytał jeden z właścicieli. Ewa Pełechata wskazywała, że przez cały okres używania działki nie została ona do tej pory zabudowana. - Proszę pani, bo przez 20 lat toczy się spór sądowy na temat rury, która tam przebiega - mówił dalej właściciel. Spór toczy się z miastem. Wyrok będzie zapewne mógł mieć skutki finansowe.

Ewa Pełechata zaprzeczała tezom inwestora, że za przeciąganie sprawy winne jest miasto. Wskazywała regularnie, że spotkanie dotyczy przedłożenia uwag do planu. Jednak dzięki wypowiedziom właścicieli, poznaliśmy kolejną historię związaną z ulicą Brzeską, czyli jak miasto ratowało swój budżet w 2003 roku sprzedają atrakcyjne działki. Teraz już one nie będą atrakcyjne, bo teraz miasto chce ograniczyć tam wysokość zabudowy. - Teraz nie mogę zrobić nic. Czy państwo przeanalizowali sobie, ile tracę? - pytał retorycznie jeden właścicieli. - Nie wiem - odpowiedziała Ewa Pełechata. - Jak pani myśli, że my się poddamy tutaj, bo państwo chcecie nas okraść i oszukać, to pani się tu grubo myli - mówił dalej inwestor.

Warto podkreślić, że magistrat najpierw zmienił studium, a teraz zmienia plan. Tyle, że obecnie właściciele mają dla tego terenu inny, atrakcyjny plan i z takim dla tych działek je kupili.

Do tego tematu będziemy powracali. Fragmenty spotkania związanego z wyłożeniem planu można odsłuchać poniżej dzięki uprzejmości Telewizji Kablowej Kołobrzeg.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama