Overcast Clouds

18°C

Kołobrzeg

29 września 2023    |    Imieniny: Michalina, Michał, Rafał
29 września 2023    
    Imieniny: Michalina, Michał, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Co wyłączyć w Kołobrzegu, aby zaoszczędzić 10 % energii?

Premier RP zapowiedział, że administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10% od 1 października 2022 r. Dziś w tej sprawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydent miasta Anny Mieczkowskiej i jej zastępczyń. Przedstawiono na niej plan możliwych oszczędności. Ale do 10 % brakuje.

Gdzie Miasto Kołobrzeg może poszukać zmniejszenia energii? Przedstawione wyliczenia są jedynie szacunkami, brakuje też jeszcze rozporządzeń, które mogłyby doprecyzować słowa szefa rządu. Wobec tego poniższe propozycje pokazują jedynie jakie miasto ma możliwości w tym względzie.
-  Można całkowicie wyłączyć iluminacje kołobrzeskich zabytków:
Katedra, Ratusz, Baszta, Latania Morska oraz pomniki: Sanitariuszka, Pomnik Zaślubin, lapidaria i pozostałe pomniki oraz 4 miejskie fontanny i strumyczek przy muzeum – to da około 2 % oszczędności,

Nasze miasto od dawna wymienia sukcesywnie oświetlenie uliczne na nowoczesne. Magistrat szacuje, że blisko 98 % wszystkich lamp ma już żarówki ledowe. Tu oszczędności nie będą duże ale można:
- Wyłączyć oświetlenie po godzinie 23.00 w parkach i na trenach publicznych, które nie stanowią przejścia pomiędzy ulicami – czyli na przykład w parkach nadmorskich Parku Żeromskiego i Parku Jedności Narodowej, na ulicy Spacerowej, w parku przy ul. Krzemienieckiej oraz przy ul. Frankowskiego,
- Można wyłączyć po 23.00 oświetlenie na miejskich placach zabaw,
- Można wyłączyć co drugą lub co trzecią latarnię przy ulicach: Wylotowa, Solna, Żurawia czy Jana Pawła II, a także przy Krzywoustego, Emilii Gierczak i kilku mniejszych ulicach
To da miastu kolejne 2 % oszczędności. Więc łącznie jest już 4 %
- Można też zrezygnować z uruchomienia miejskiego lodowiska,
Po podliczeniu zużycia prądu i kosztów otrzymujemy kolejne 2% oszczędności. Łącznie więc mamy 6%

- W jednostkach miasta oświetlenie może zostać wyłączone na przyszkolnych boiskach i placach zabaw po zakończeniu pracy danej jednostki.
- Wyłączyć iluminację kołobrzeskiego molo i wprowadzić oświetlenie w stan trybu nocnego – co trzecia latarnia
- Regionalne Centrum Kultury – może całkowicie wyłączyć oświetlenie w godzinach nocnych
To da kolejne 2% oszczędności – wychodzi razem 8%
- basen milenium to ostateczność, ale można rozważyć wyłączenie sauny, to około 0,5%

Każda kolejna wyłączona lampa spowoduje zagrożenie i brak bezpieczeństwa na jezdniach chodnikach i ścieżkach rowerowych. Niedopuszczalne jest też, aby wyłączyć światła w naszych szkołach i przedszkolach. Osiągnięcie 10 % może okazać się trudną sprawą dla samorządu takiego jak nasz gdzie oszczędności są robione od lat.

Dodatkowo, choć to już poza oszczędnościami z tytułu energii elektrycznej, Miasto nie będzie organizować przetargu na oświetlenie świąteczne. Do tej pory koszt takiego oświetlenia wynosił ponad 400 tysięcy złotych rocznie. Obecne szacunki wskazują, że dziś byłoby to ponad 700 tysięcy złotych. Dlatego w tym roku w święta cieszyć nas będzie tylko choinka na Placu Ratuszowym i dekoracje na zabytkowym ratuszu.

Więcej w materiale wideo z konferencji.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama