28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Tak karmione są ciężarne kobiety i inni pacjenci w szpitalu

Posiłki w polskich szpitalach są dalekie od ideału. Jedna z naszych czytelniczek, która jest w ciąży, pokazała nam, co dostała na śniadanie i obiad. To, co widzimy na talerzu, jest wprost zaskakujące. I przyznamy szczerze podziwiamy inwencję kuchni. Co więcej taki sam zestaw otrzymują kobiety po porodzie, oraz pozostali pacjenci na innych oddziałach. W niektórych placówkach zamiast pełnowartościowego posiłku pacjenci dostają dania o niskiej wartości odżywczej. Zdarza się również, że porcje są wyjątkowo małe i nie wystarczają, aby zaspokoić głód.

Jak informuje nas szpital w Kołobrzegu - Umowa na usługi żywieniowe została zawarta w dniu 16.12.2019 r. w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego. Cena pełnego wyżywienia w diecie normalnej (śniadanie, II śniadanie, obiad, kolacja) wynosi dziennie kwotę netto 29,71 zł netto + VAT = 32,09 zł brutto. To niewiele patrząc na rosnące ceny produktów czy energii elektrycznej. W sejmie od dawna dyskutuje się nad podwyższeniem tych stawek.

Na stronie szpitala znajdziemy też informację o ogłoszonym nowym przetargu. Czy będzie lepiej? Smaczniej? Okaże się już wkrótce.

Wracając do naszej bohaterki artykułu, śniadanie nie zachwyca, obiady też. Gdyby nie partner burczało by mi w brzuchu, mówi w rozmowie z naszą redakcją pani Monika*.(imię zmienione) Śniadanie jest to zazwyczaj jedna czy dwie kromki chleba, troszeczkę masełka, jedna wędlinka, kawałek serka, pół jabłka, liść sałaty lub kilka kosteczek pomidora... - wylicza, co można było znaleźć na talerzu. - Co mnie bardzo zaskoczyło, dlaczego nie można dostać całego jabłka?

Przyjrzyjmy się więc tym rarytasom - śniadanie:

obiad: