4 grudnia 2022    |    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
4 grudnia 2022
    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian

10 września - Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września - Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze. Polska jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników samobójstw i prób samobójczych, niestety także wśród młodych. Osoby, które są w złym stanie psychicznym i myślą o samobójstwie często wysyłają sygnały świadczące o  tym, że znajdują się na „życiowym zakręcie”. Nie wolno ich ignorować!

Osoba, która zamierza odebrać sobie życie :
- opowiada o śmierci , mówi, że chce się zabić ;
- wygłasza wypowiedź typu „ Lepiej byłoby wam beze mnie…”;
- ma poczucie bezsilności i beznadziei;
- powtarza, że nie ma żadnego powodu żeby żyć / brak sensu życia;
- mówi o „bólu psychicznym”;
- wycofuje się z życia, unika kontaktów społecznych;
- odbywa nieoczekiwane wizyty u bliskich osób sprawiające wrażenie żegnania się;
- jest zaniepokojona, pobudzona psychoruchowo;
- ma zaburzenia snu;
- jest impulsywna i rozdrażniona,
- ma obniżony nastrój lub duże wahania nastroju;
- nie widzi rozwiązania problemów;
- ma poczucie winy , niedostosowania;

Jak reagować, gdy ktoś z naszego otoczenia zacznie przejawiać podobne zachowania?
Pierwszym i absolutnie podstawowym krokiem jest szczera i życzliwa rozmowa bez oceniania i
wyszydzania. Niezwykle ważnym elementem takiej rozmowy jest aktywne słuchanie. Już samo wysłuchanie osoby znajdującej się w kryzysie samobójczym – może go uratować!