Light Snow

-1°C

Kołobrzeg

30 listopada 2023    |    Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
30 listopada 2023    
    Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy w powiecie zabraknie prądu?

Dziś odbyło się spotkanie wójtów gmin (poza gminą Kołobrzeg), burmistrza Gościna oraz przedstawiciela miasta w sprawie zarządzania w sytuacjach kryzysowych, jaką mogą być potencjalne przerwy w dostawie prądu w okresie jesiennym i zimowym. Podczas niedawnych przerw w dostawie prądu, które wystąpiły na terenie części gmin naszego powiatu, wystąpiło wiele problemów, w tym dostępu do łączności, zaopatrzenia w paliwa czy dostaw wody. Gospodarzem spotkania był starosta Tomasz Tamborski,

Podczas spotkania omówiono najważniejsze zagadnienia, które wymagają uwagi samorządu, przede wszystkim na bazie ostatnich doświadczeń:
- inwentaryzacji zasobów agregatów prądotwórczych w naszym powiecie oraz niezbędnych beczkowozów,
- wystąpienia do operatorów stacji benzynowych o wskazanie punktu, wyposażonego w agregat, który będzie funkcjonował  na wypadek sytuacji blackoutu, chodzi przede wszystkim o zaopatrzenie w paliwo strażaków czy karetek pogotowia,
- wystosowanie pismo do sieci dyskontów spożywczych, które znajdują się w każdej gminie, o pomoc w zabezpieczeniu sklepu, który w sytuacji braku prądu, wyposażony w agregat prądotwórczy, będzie mógł choć przez kilka godzin dziennie obsłużyć mieszkańców.

- To, co najważniejsze w takich momentach to łączność. Włodarze muszą mieć kontakt z przedstawicielami energetyki czy wodociągów, bo są odpowiedzialni za życie i zdrowie ludzi. To musi być natychmiastowe, a nie, jak mi zgłaszano ostatnio, w niektórych wypadkach, po dwóch dniach. Druga rzecz to woda pitna: gdzie będzie dostarczona, w jakich miejscach mieszkańcy mogą się w nią zaopatrywać i tu czas reakcji spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja jest bardzo ważny. Po trzecie, przepływ informacji, m.in. jak szybko zostanie naprawiona awaria prądu i porozumienie w kwestii pomocy w tym zakresie strażaków, bo takie chęci przy minionych zdarzeniach były, ale energetyka odmawiała im udziału - mówi Tomasz Tamborski.

Starosta ma zorganizować kolejne spotkane z przedstawicielami sieci energetycznej, gazowej i wodnej, aby uzgodnić komunikację i system informowania mieszkańców w takich sytuacjach, m.in. wskazanie miejsc poboru wody na terenie gmin, możliwości reakcji energetyki i pomoc strażaków w tym zakresie. Kolejne spotkanie z przedstawicielami samorządów zaplanowano na połowę września.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama