Scattered Clouds

22°C

Kołobrzeg

14 sierpnia 2022    |    Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
14 sierpnia 2022    
    Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Ranking "Wspólnoty": po dekadzie zmian, jesteśmy coraz bogatsi?

Czasopismo samorządowe "Wspólnota" po raz kolejny opublikowało swój ranking pt. "Najbogatsze samorządy w 2021 roku". Jest to ciekawy materiał analityczny w ujęciu porównawczym, który pokazuje, jak kształtują się dochody w jednostkach samorządów terytorialnych i jak się one bogacą, jaka jest ich siła ekonomiczna. Teoretycznie, jakichś spektakularnych zmian nie ma. Wyniki samorządów są stabilne, ale wydaje się, że to ostatni taki rok, biorąc pod uwagę to, co dzieje się w gospodarce. "Nic dziwnego, że dane na potwierdzenie swoich tez są w stanie znaleźć zarówno przedstawiciele administracji rządowej lansujący pogląd, że kondycja finansowa władz lokalnych jest kwitnąca i dawno nie była lepsza, jak i zwolennicy odmiennych wniosków" - czytamy w opracowaniu. I dalej autorzy piszą tak: "Skarbnicy wielu gmin zwracają uwagę, że wysoka łączna nadwyżka ich budżetów to często myląca wartość, bo wynika m.in. z wysokich dotacji, które wpłynęły w grudniu i zabrakło czasu na ich sensowne wykorzystanie przed końcem roku, zatem sztucznie zawyżyły bilans na 31 grudnia 2021 r. Wiemy też, że wraz ze wzrostem dochodów niekorzystnie zmieniała się ich struktura – od lat systematycznie wzrasta udział dotacji celowych kosztem dochodów własnych. Tylko w opinii niektórych urzędników rządowych zmiana taka nie ma znaczenia, w rzeczywistości ogranicza możliwość prowadzenia przez samorządy samodzielnej polityki rozwojowej, uzależniając je coraz bardziej od wyboru priorytetów przez rząd, a nierzadko także od politycznie (partyjnie) motywowanej alokacji środków".

W czasopiśmie wypowiedziała się także prezydent Kołobrzegu, Anna Mieczkowska. Oto jej ocena sytuacji: "Choć miejsce w rankingu jest wysokie to jednak spięcie budżetu i realizacja zamierzeń kosztuje nas dużo pracy. Konstruując budżet i dokonując cięć musimy z jednej strony planować wszystko z rozmysłem i ostrożnością, z drugiej strony tak, aby Kołobrzeg nadal był najlepszym miejscem do życia dla mieszkańców. Wiem, że będzie tylko trudniej. Skutki finansowe zmian wprowadzonych w przepisach będziemy widzieć dopiero w latach następnych, najwcześniej w 2024 roku, gdyż dochody roku 2023 z PIT liczone są na podstawie udziału we wpływach z podatku należnego z lat 2019–2021 (a więc z okresu sprzed zmian podatkowych). Już dzisiaj wiemy, że mechanizmy finansowe zawarte w programie Polski Ład mogą zrujnować finanse Kołobrzegu i innych samorządów, dramatycznie obniżając wpływy budżetowe, przede wszystkim z powodu zmian w PIT. Od 2020 r. samorządy utraciły stabilność pozyskiwania utrwalonych od lat źródeł dochodów (np. opłata uzdrowiskowa, dzierżawa, zajęcia pasa drogowego). Straty nadal się pogłębiają. Gminy uzdrowiskowe szczególnie ucierpiały w czasie pandemii. Obostrzenia przyczyniły się do znacznych strat w dochodach bieżących z tytułu opłaty uzdrowiskowej. Dodam do tego, że państwo zleca samorządom coraz więcej zadań, nie gwarantując ich finansowania. Przodującym obszarem wymagającym najwyższego dofinansowania przez samorządy jest oczywiście oświata. Wydatki oświatowe w budżetach gmin to z reguły jedna trzecia wszystkich wydatków. Luka finansowa, czyli różnica między subwencją oświatową a wydatkami na oświatę, ciągle rośnie, a wręcz przyspiesza".

Jako miasto, Kołobrzeg zajął 13 miejsce w rankingu, choć w 2010 roku startowaliśmy z poziomu 12 miejsca w Polsce. Jeszcze w 2020 roku zamożność per capita w zł wynosiła 4073,05 zł. W 2021 roku 4938,99 zł. To czyni nas bogatszymi, ale czy w obecnej sytuacji ktokolwiek to odczuwa? Jeśli idzie o zamożność, powiat kołobrzeski startował w 2010 roku z 5 miejsca. Dziś zajmujemy zaledwie 17 pozycję i wyprzedził nas powiat łobeski, świdwiński, szczecinecki oraz drawski. Za to jeśli idzie o zamożność, na 4 miejscu jest gmina Ustronie Morskie, która startowała z 9 pozycji, a po ponad dekadzie ma 4 miejsce.
Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama