Broken Clouds

24°C

Kołobrzeg

13 sierpnia 2022    |    Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym
13 sierpnia 2022    
    Imieniny: Diana, Hipolit, Maksym

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Profesor Rębkowski o poszukiwaniach katedry Reinberna

W wieży bazyliki Mariackiej odbyła się konferencja naukowa, jedna z czterech organizowanych przez diecezję koszalińsko-kołobrzeską, pt. "50 lat Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego", uświetniająca obchody półwiecza diecezji. Została ona utworzona przez papieża Pawła VI 28 czerwca 1972 roku.

Z referatami wystąpili naukowcy zajmujący się tematyką, wpisującą się w historię kościoła. Pierwszym prelegentem był prof. Marian Rębkowski, który omawiał początki organizacji diecezjalnej na Pomorzu Zachodnim. Źródeł chrześcijaństwa należy tu doszukiwać się właśnie w Kołobrzegu, gdzie powstała w roku 1000 diecezja z biskupem Reinbernem. Naukowiec, wyróżniony tytułem "Zasłużony dla Kołobrzegu", omówił nie tylko kwestię związane z powstaniem biskupstwa czy jego upadkiem i wątpliwościami z tym związanymi, ale także poruszył zagadnienie związane z pierwszą pomorską katedrą (przeczytaj). Mówiąc o "Wawelu północy", profesor apelował o prowadzenie nieinwazyjnych badań naukowych. Zostały one zainicjowane wiosną bieżącego roku. Badania nieinwazyjne przy wykorzystaniu georadaru wykazały występowanie obszaru, który może być archeologicznie interesujący. Marian Rębkowski wskazywał, że nie wiadomo, czy biskup Reinbern rozpoczął budowę murowanej katedry. Gdyby ją znaleźć, byłby to materialny dowód źródeł wiary chrześcijańskiej na tym terenie.

"Od Ottona do Erazma" - to tytuł referatu ks. prof. Grzegorza Wejmana. Nasz redakcyjny kolega, dr Robert Dziemba, wygłosił referat o Kołobrzegu w czasach nowożytnych oraz o odradzaniu się w naszym mieście Kościoła katolickiego. Ks. Łukasz Łukaszewicz omówił historię tworzenia struktur diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a Krystyna Bastowska wygłosiła referat o historycznym budownictwie sakralnym w diecezji. Ostatnie wystąpienie, ks. Tomasza Rody, dotyczyło działań proekologicznych na terenie diecezji.Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama