19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Udany debiut kołobrzeżanek w Niemczech

Po ponad dwóch latach przerwy spowodowanej covidowymi obostrzeniami, Stowarzyszenie Muzyczne Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V. zorganizowało koncert, który odbył się 10 czerwca br. Łącznie jedenastu śpiewaków, w tym pięć studentek i jedna absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie przyjęło zaproszenie do udziału w koncercie i zaprezentowało swoje głosy w wypełnionej po brzegi Sali Bürgersaal Zamku Książąt Pomorskich w Ueckermünde. Przy fortepinie towarzyszyło im troje pianistów: mgr Elena Swiridenko, mgr Romuald Kalischewski i mgr Arkadiusz Godziński. Muzyczna podróż, w którą emerytowana burmistrz Ueckermünde Heidi Michaelis moderując zabrała słuchaczy, rozpoczęła się od utworów barokowych Haendla, Vivaldiego (Alexander Kalischewski – kontratenor) i Marcella, a następnie klasycznych arii Glucka, Haydna i Mozarta, ze znanych i lubianych oper: "Don Giovanni", "Czarodziejski flet", "Wesele Figara" i „Bastien i Bastienne”. W ariach z ostatnich dwóch wymienionych oper brylowały mieszkanki Kołobrzegu - debiutantki Weronika Włodarczyk – mezzosopran i Fatima Aldalati - sopran. Po przerwie w programie znalazły się arie z oper Verdiego i Pucciniego, które brawurowo wyśpiewała także debiutująca w Niemczech Magdalena Urbanek – sopran. Kolejno publiczność zachwyciły arie z popularnych musicali "Upiór w operze" (także kołobrzeżanka Oliwia Tymek – sopran), "My Fair Lady", "Piękna i Bestia", "Jesus Christ Superstar" (Eliza Nowakowska - sopran), czy z operetki "Frau Luna" Paula Linke (Aleksandra Łukaszewicz - mezzosopran).

Co kilka minut widzowie mogli zobaczyć nową twarz i posłuchać innego głosu. W koncercie wystąpili: Fatima Aldalati, Clara Jahnke, Hanna-Lisa Karbe, Aleksandra Łukaszewicz, Frida Manthe, Eliza Nowakowska, Oliwia Tymek, Magdalena Urbanek, Weronika Włodarczyk, Alexander Kalischewski i Johann-Daniel Schwebs. W sali koncertowej panowała wspaniała atmosfera, każdy występ był nagradzany gromkimi brawami. Zarówno w przerwie, jak i po zakończeniu koncertu ze strony zachwyconej publiczności padło wiele miłych słów i gratulacji pod adresem wykonawców. Wszystkich młodych artystów do koncertu przygotowała profesor Akademii Sztuki w Szczecinie dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, dzieląca w przypadku Magdaleny Urbanek opiekę wokalną magistrantki z prof. dr hab. Grażyną Flicińską-Panfil.

Na zdjęciu od lewej: Fatima Aldalati, Magdalena Urbanek, Eliza Nowakowska, Aleksandra Łukaszewicz, Weronika Włodarczyk, Oliwia Tymek