Broken Clouds

25 kwietnia 2024    |    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
25 kwietnia 2024
    Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Kolej tańsza od samochodu - mamy wakacyjny rozkład jazdy

Ostatni weekend pokazał, jak duże jest zainteresowanie pociągami na destynacjach turystycznych. Rosnące w zawrotnym tempie ceny paliw powodują, że zamiast jechać na urlop czy planować wyjazd na wakacje samochodem, turyści wybierają kolej. Na niektórych kierunkach zabrakło miejsc to pomimo tego, że spółki kolejowe dołożyły wagonów. To nie pomogło. Wszystko wskazuje, że to może być pewnego rodzaju prognostyk właśnie na okres wakacyjny.

Od 12 czerwca 2022 wchodzi w życie wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów (pociągi wakacyjne rozpoczną swoje kursowanie od 25 czerwca począwszy). Poza pociągami kursującymi codziennie poza okresem wakacji letnich w okresie od 25 czerwca do 31 sierpnia 2022, Przewoźnicy uruchomią dodatkowe połączenia. Podobnie jak w poprzednich latach PKP Intercity uruchomi drugie pendolino z Kołobrzegu (7:57) do Krakowa (16:19), oraz szybki pociąg złożony ze składu wagonowego (będą to najnowsze wagony, będące w posiadaniu Spółki) EIC "Posejdon" z Kołobrzegu (15:48) do Warszawy Zachodniej (22:12). Nowością będzie uruchomienie pociągu IC "Krakowianka" z Kołobrzegu (10:39) do Krakowa Głównego (20:36) kursującego przez Poznań, Leszno, Wrocław, Opole i Katowice we wszystkie soboty i niedziele wakacji (pociąg przyjedzie z Krakowa (22:28) do Kołobrzegu (7:10) rano w soboty i w niedziele i po 3h wróci do Krakowa). We wszystkie soboty wakacji w Kołobrzegu pojawi się elektryczny zespół trakcyjny ED160 "Flirt" obsługujący w połączenie Łódź Fabryczna - Warszawa - Kołobrzeg - Łódź (przyjazd do Kołobrzegu w sobotę rano i powrót późnym wieczorem w sobotę).

Podobnie w jak latach poprzednich w soboty przyjedzie do Kołobrzegu pociąg EIC "Fregata" z Katowic (tak jak pociąg EIC "Posejdon" zestawiony z najnowszych wagonów posiadanych przez Spółkę PKP Intercity) - Fregata przyjedzie do Kołobrzegu w soboty, wyjedzie z Kołobrzegu w niedzielę. Poza pociągami wymienionymi powyżej pojawią się pociąg TLK "Pirat" z Bielska Białej i czeskiego Bohumina, TLK "Bursztyn" z Krakowa i pociąg IC "Swarożyc" do Wrocławia przez Trzebiatów, Gryfice, Szczecin Główny i Zieloną Górę)

Dobrą wiadomością jest powrót na okres sezonu wakacyjnego porannego połączenia "Trygław" z Kołobrzegu (4:35) do Poznania Głównego (9:10), oraz uruchomienie szybkiego, regionalnego połączenia (w soboty i w niedzielę) "Riwiera do Poznania Głównego.

Wszelkie szczegółowe informacje znajdują się plakatach stacyjnych. Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać od 12 czerwca do 3 września 2022.

Ziemowit Czerski