29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Odwołali Woźniaka, Komisja Rewizyjna do śmietnika

Kolejna odsłona działań Kołobrzeskich Razem i Nowego Kołobrzegu w zakresie niszczenia działań Komisji Rewizyjnej. Jak już pisaliśmy wielokrotnie, nieudolna i obsadzona leniwymi członkami komisja, której celem zamiast patrzenia władzy na ręce jest blokowanie przyjmowania krytycznych wobec władzy wyników kontroli, teraz została sparaliżowana. Pretekst do tego dała sama opozycja, która nie potrafiła w tej komisji i w takim klinczu się odnaleźć, o czym pisaliśmy wielokrotnie. Za swoje zachowanie wobec zastępcy prezydenta Ilony Grędas-Wójtowicz na posiedzeniu jednej z komisji, radni będący zapleczem prezydent Anny Mieczkowskiej, odwołali szefa Klubu "Radni Niezależni", Jacka Woźniaka.

W dyskusji nad wnioskiem obu koalicyjnych klubów, wskazywano na kwestie etyczne, kwestie kultury politycznej. Radni koalicji mieli w tym przewagę nad opozycją, gdyż zachowanie Woźniaka nie budziło wątpliwości, co potwierdziła nawet Izabela Zielińska, znana z obrony praw kobiet. Część radnych opozycji wskazywało, że to dewastacja Komisji Rewizyjnej i odwoływanie radnego, który akurat w tej komisji chce pracować, gdy wielu takiej ochoty nie miało. Tyle, że komisja jest sparaliżowana i prawda jest taka, że opozycja już dawno powinna ją opuścić i opracować nowe metody kontroli władzy i komunikacji społeczeństwa, a odpowiedzialnym za ten klincz uczynić kogokolwiek z władzy wykonawczej. Zamiast tego, obniżano jakość pracy komisji, także poprzez fatalne wyniki kontroli, jak w temacie Centrum Usług Wspólnych (przeczytaj). Być może dlatego odwołanie Woźniaka, właśnie z winy działania opozycji, bulwersuje tylko opozycję...

Sam Jacek Woźniak wskazywał, że jego odwołanie jest bezprawne, gdyż zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, każdy klub musi mieć swojego przedstawiciela w Komisji Rewizyjnej. Jednoznacznie dał do zrozumienia, że jest to pozbycie się go jako kontrolującego z komisji po najmniejszej linii oporu i poinformował, że sprawa zostanie przekazana do kontroli wojewodzie. Wskazywał przy tym, że bezprawność działania rady, w jego przekonaniu, może mieć konsekwencje w zastosowaniu art. 97 ustawy o samorządzie gminnym. Pewnie nie wszyscy radni znają tę ustawę, bo nie było słychać głosów oburzenia. Tymczasem artykuł ten stanowi o możliwości zawieszenia organów gminy przez ministra właściwego do spraw administracji, w przypadku, gdy nie są właściwie wykonywane jej zadania, a następnie ustanowieniu zarządu komisarycznego.

Ostatecznie, zmiany w Komisji Rewizyjnej polegające na odwołaniu Jacka Woźniaka zostały przeprowadzone dzięki 11 głosom radnych z koalicji rządzącej.