Few Clouds

31°C

Kołobrzeg

15 sierpnia 2022    |    Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan
15 sierpnia 2022    
    Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Przysięga Terytorialsów w Niechorzu, a we wrześniu w Kołobrzegu

Nadmorski batalion zachodniopomorskich Terytorialsów szkoli nowych żołnierzy teraz już także na plaży. Obrona okrężna, zerwanie kontaktu, ćwiczenia z łodziami pneumatycznymi - to nowe doświadczenia dla szkolonych. Już w najbliższą sobotę złożą wojskową przysięgę - także nad morzem, przy latarni morskiej w Niechorzu. Następne szkolenie odbędzie się w sierpniu, a we wrześniu planowana jest przysięga żołnierzy na plaży w Kołobrzegu.

Trwa „szesnastka”, czyli szkolenie podstawowe najświeższego narybku 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od dziesięciu dni w 142 Batalionie Lekkiej Piechoty w Trzebiatowie szkoli się 56 osób, które, zanim przyjechały do Trzebiatowa, nie miały nic wspólnego z wojskiem: uczniowie, nauczyciele, urzędnicy, pracownicy firm i instytucji publicznych - kobiety i mężczyźni. W miniony piątek dołączyli do szkolenia ci, którzy składali już wojskową przysięgę i przechodzą teraz tzw. szkolenie wyrównawcze - to kolejnych 39 osób. Na szkoleniu nie brakuje mieszkańców Kołobrzegu oraz powiatu kołobrzeskiego, także kobiet.

Szkolenie jest - co podkreślają nowi żołnierze - ciężkie i wymagające. Strzelanie, taktyka wojskowa, elementy udzielania pierwszej pomocy no i musztra: żołnierze mają wypełniony czas między 6 rano a 10 wieczorem. We wtorek, po przekroczeniu półmetka „szesnastki”, czekała na nich niespodzianka. Instruktorzy przeprowadzili elementy szkolenia na plaży w okolicach Mrzeżyna. Żołnierze uczyli się elementów desantowania, utrzymywania tzw. obrony okrężnej. zerwania kontaktu, czyli wyrwania się z zasadzki, przygotowanie posterunku obserwacyjnego. Wykorzystano do tego sprzęt, taki jak łodzie rozpoznawcze LRM i elementy pirotechniki. Trzeba było też ewakuować rannego przenosząc go na plecach w wodzie po kolana czy przenosić razem kłody drewna i łodzie. To tzw. „team building” - czyli budowanie zaufania do pozostałych członków zespołu. W trakcie szkolenia żołnierze mieli także gościa - odwiedził ich wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który spędził z nimi kilka godzin przy ognisku na strzelnicy pod Trzebiatowem.

Żołnierze odwiedzili także kombatantów Armii Krajowej w Międzyzdrojach, gdzie fundacja „Paczka dla Bohatera”, zorganizowała dla nich pobyt w ośrodku wypoczynkowym.
- To nie są przypadkowe elementy szkolenia - podkreśla dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie ppłk Rafał Gułajewski. - Szkolenie nad morzem organizujemy, gdyż jako batalion odpowiadamy za ochronę i obronę pasu wybrzeża na terenie naszego województwa. Będziemy powtarzali taktykę nad morzem w czasie kolejnych szkoleń podstawowych i podczas szkoleń rotacyjnych.

Już w najbliższą sobotę, na zakończenie szkolenia podstawowego, żołnierze złożą przysięgę wojskową. Uroczystość dla szkolonych nad morzem odbędzie się… 40 metrów od morza, na placu przy latarni morskiej w Niechorzu. W trakcie uroczystości batalionowi w Trzebiatowie zostanie nadana także Chorągiew Wojska Polskiego. Będą też atrakcje: dla każdego wojskowa grochówka i pokaz sprzętu, zarówno tego, którym dysponuje 14 BOT jak i 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, m.in. Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, samobieżny moździerz RAK czy stacja radiolokacyjna NUR-15.

Oprac. red.
Fot. Małgorzata Górka
Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama