28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Ponad milion złotych dla Gminy Kołobrzeg i Ustronia Morskiego

Gminy Kołobrzeg i Ustronie Morskie przebudują w tym roku, ze wsparciem z budżetu województwa zachodniopomorskiego, blisko trzy kilometry dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Umowy zostały podpisane w poniedziałek w Kołobrzegu,podpisali je członkowie zarządu województwa Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek.

Gmina Ustronie Morskie

Nazwa zadania: Przebudowa drogi gminnej w Rusowie

Długość drogi: 1,756 km
Przewidywany całkowity koszt inwestycji 995 996,47zł
Kwota dotacji: 536 363,37 zł. Co stanowi 53,85 % kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Wnioskodawcę
Opis: Dotychczasowa nawierzchnia bitumiczna drogi została wykonana kilkadziesiąt lat temu, a jej stan określany w wyniku corocznych przeglądów budowlanych klasyfikowany jest jako zły oraz krytyczny.

W ramach zadania planuje się wykonanie drogi o szerokości 3,0m z obustronnymi poboczami z kruszywa łamanego o szerokości 0,75m. Przewiduje się również budowę czterech mijanek zwiększających miejscowo szerokość do 5m. Z uwagi na mieszany charakter istniejącej nawierzchni drogi, stanowiącej przedmiot wniosku o dofinansowanie , w miejscu występowania istniejącej nawierzchni bitumicznej zaprojektowano odcinek drogi dojazdowej do gruntów rolnych o nawierzchni z mieszanek mineralno-bitumicznych w układzie dwuwarstwowym.

Gmina Kołobrzeg

Nazwa zadania: Przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych dz. 675 obręb Karcino
Długość drogi: 1,208 km
Przewidywany całkowity koszt inwestycji 1 018 118,74 zł

Kwota dotacji:  548 276,64 zł. Co stanowi 53,85 % kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Wnioskodawcę
Opis: Projektowana droga do gruntów rolnych znajduje się w obrębie Karcino oraz obejmuje działkę nr 675 będącą własnością Gminy Kołobrzeg. Droga jest droga polną, szutrową nieutwardzoną o złym stanie nawierzchni uniemożliwiającym swobodny dojazd do gruntów rolnych. Projektuje się przebudowę istniejącej drogi na drogę betonową wykonaną  z płyt drogowych żelbetowych 150x300 cm na pospółce grubości 15 cm wraz z poboczami z kruszywa łamanego gr 15 cm. Projektowana jezdnia będzie miała szerokość 3,0m  oraz pobocza o szerokości 0,75cm każde. Na przebudowywanym odcinku zaprojektowano 5 mijanek o wymiarach 15x1,5m.

Zachodniopomorskie gminy i powiaty przebudują w tym roku ze wsparciem samorządu województwa blisko 19 kilometrów dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Dotacje udzielane przez Urząd Marszałkowski WZ to środki pochodzące z opłat z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej.