20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Spotkanie w sprawie uspokojenia ruchu w centrum miasta [plan]

Dziś w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie dotyczące uspokojenia ruchu pojazdów w centrum. W spotkaniu udział wzięli urzędnicy i służby odpowiedzialne za organizację ruchu, zarządcy nieruchomości oraz przedstawiciele przedsiębiorców. Ekspertyzę dotyczącą możliwości organizacji ruchu przygotował ekspert w tej dziedzinie pan dr Michał Wolański. Choć jego ekspertyza zakłada aż trzy warianty, dyskusja dotyczyła głównie pierwszego z nich - obejmującego najmniejszy zakres zmian. Warto dodać, że ekspertyza została sfinansowana ze środków zewnętrznych.

Dyskutowany wariant zakłada zmniejszenie ilości przejazdów tranzytowych przez centrum miasta. Zapewnić to może wyłączenie z ruchu odcinka ul. Armii Krajowej (Katedralna - Narutowicza/Ratuszowa) i ul. Narutowicza (odcinek Plac Ratuszowy - wyjazd Narutowicza 7), zmiana kierunku ruchu na ulicy Katedralnej i Armii Krajowej, woonerfy na odcinkach ulic Mariackiej i
Giełdowej, oraz wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ul. Mariackiej (odcinek Katedralna-Wąska).
Przewidywane korzyści z uspokojenia ruchu to przerwanie możliwości przejazdów tranzytowych przez centrum i utworzenie przyjaznego obszaru dla pieszych, i rowerzystów z uspokojonym ruchem samochodów.

Co ważne przedsiębiorcy prowadzący działalność oraz mieszkańcy będą mieli zapewniony dojazd do swoich nieruchomości. Miasto rozważy także wprowadzenie miejsc postojowych przeznaczonych tylko dla mieszkańców.
Efekt zmian to mniej samochodów, mniej hałasu i spalin, a za to więcej zieleni i wygoda ruchu pieszych i rowerzystów. Warianty II i III pokazują jedynie kierunki ewentualnych zmian dostrzeżone
przez ekspertów w naszym mieście i na razie nie trwa dyskusja o możliwości ich wprowadzenia. Dyskusja dotyczyła także połączenia istniejących ścieżek rowerowych oraz utworzenia miejsc parkingowych w centrum miasta dedykowanych tylko dla mieszkańców. Miasto na bazie wariantu I przygotuje dokumentację zmian w organizacji ruchu.

Poniżej prezentujemy plan, który był dziś prezentowany na spotkaniu autorstwa dr Michała Wolańskiego.

Dyskutowany był na spotkaniu wariant I.