W jednej ze swoich interpelacji, radny Dariusz Zawadzki poruszył kwestie zielonych dachów i zachęty do ich urządzania poprzez obniżenie wysokości podatku od nieruchomości. Prezydent Anna Mieczkowska obiecała przyjrzeć się temu zagadnieniu, gdyż wydaje się być one interesujące. Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie jest ta sprawa, a także jakie nieruchomości mają szansę na mniejszy wymiar podatku.
Jak informuje Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta, tego rodzaju rozwiązania obowiązują w kilku miastach w Polsce, na przykład we Wrocławiu. Tam program wprowadzono w 2015 roku i obowiązywał on do roku 2021. Obejmował każdego, kto stworzył zielony dach lub ogród wertykalny na ścianie budynku, realizując w ten sposób powierzchnię biologicznie czynną. Tam z ulgi korzystali mieszkańcy, a nie deweloperzy. Od razu warto uprzedzić, że nie chodzi tu o postawienie kilku doniczek z kwiatkami na dachu. Ogród musi być wielowarstwowy, a rośliny wieloletnie. Od 2022 roku o takie zwolnienie starać będą mogli się mieszkańcy Kalisza. Miasto przegląda obecnie rozwiązania prawne i zamierza je skonsultować, przede wszystkim z radnymi. Uchwała taka dotyczyłaby zasadniczo budynków nowych, ale możliwe jest dostosowanie także istniejących budynków, jak ten przy ul. Kamiennej. Efektem jest więcej zieleni w mieście, więcej powierzchni biologicznie czynnej, mniejsze nagrzanie budynków w czasie upałów, wyłapywanie zanieczyszczeń powietrza.
Za ogród na dachu niższy podatek od nieruchomości?

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.
Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.