Overcast Clouds

13°C

Kołobrzeg

23 maja 2022    |    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
23 maja 2022    
    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


mazurkiewicz kołobrzeg

Po raz kolejny Komisja Rewizyjna Rady Miasta Kołobrzeg zajęła się sprawą zbadania realizacji pomocy prawnej dla przedsiębiorców w czasie COVID'19 w Kołobrzegu. Komisja zajęła się legalnością podpisania tej umowy przez prezydenta miasta, ale także sposobu wydawania środków. Okazało się, że w kwietniu udzielono 39 kompleksowych porad prawnych, w maju 13, w czerwcu 5, w lipcu 1, w sierpniu 1. W kolejnych miesiącach porad nie było. Komisja w wyniku kontroli ustaliła także, że do Urzędu Miasta Kołobrzeg wpłynęło 27 zapytań z błędami formalnymi, z których część pozostawiono bez odpowiedzi. Podczas dyskusji radni podjęli temat niezasadności wydatków za usługę, która trwała do listopada 2020 roku. Miasto płaciło pieniądze, choć usługa nie była wykonywana. Pytała o to radna Izabela Zielińska. Jednak zarówno radny Jacek Woźniak jak i zastępca prezydenta ds. gospodarczych Ewa Pełechata bronili działania miasta wskazując, że po pierwsze, nie wiadomo było ile porad będzie i jakie będzie nimi zainteresowanie, a miastu zależało na gotowości kancelarii do świadczenia porad. Ponadto, w październiku pojawiła się kolejna fala pandemii i lockdown, co skutkowało kolejnymi obostrzeniami dla przedsiębiorców.

Radny Jacek Woźniak wskazywał, że Urząd Miasta Kołobrzeg dokonywał własnej interpretacji prawa, w sposób nieuprawniony. - W podstawie prawnej podano przepis, który na dzień zawarcia tej umowy nie obowiązywał - argumentował radny. Z tą argumentacją całkowicie nie zgodził się mecenas Stefan Mazurkiewicz. Wskazywał, że choć istotnie, przepis w dniu podpisania umowy nie obowiązywał, to jednak w momencie jej realizacji, a tym bardziej płatności za wykonywaną usługę, był w obrocie prawnym, co oznacza, że nikt prawa nie złamał. Jego zdaniem, to być może falandyzacja prawa, ale od tego obowiązuje instytucja interpretacji prawa i jego rozumienia, aby z tego skorzystać. Wskazywał, że w momencie tworzenia umowy, przepisy, co było wiadomo publicznie, były nowelizowane i wszyscy o tym wiedzieli. Nie było tu więc żadnego celowego dążenia do łamania prawa, a jedynie działanie w interesie obywateli. Zgodził się z radny Woźniak, wskazując, że w ten sposób komisja otrzymała odpowiedź, że umowa była zawarta bez legalnej podstawy prawnej.

Komisja Rewizyjna Rady Miasta po raz kolejny nie przyjęła protokołu z kontroli problemowej, choć radni, którzy głosowali przeciwko, praktycznie nie zabrali głosu w tej sprawie.. Większość w komisji mają radni Kołobrzeskich Razem i Nowego Kołobrzegu.

Do sprawy, w związku z niektórymi wypowiedziami gości Komisji Rewizyjnej wrócimy w nowym roku w artykule w naszym dziale "Sprawdzamy"...

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama