28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

pociągi pkp polregio kołobrzeg szczecin koszalin

Dodatkowe połączenia ze Szczecina do Koszalina przez Goleniów, port lotniczy i Kołobrzeg, uruchomienie trzeciej pary pociągów Darłowo – Słupsk – Darłowo, łatwiejszy dojazd z Białogardu do Kołobrzegu w weekendy – takie udogodnienia przyniesie korekta rozkładu jazdy wprowadzana od 12 grudnia. A od wiosny 2022 r. planowane są kolejne nowości, które usprawnią komunikację z sąsiednimi województwami – bezpośrednie połączenie Szczecin – Chojnice, dodatkowy kurs ze Szczecinka do Słupska i z powrotem, a także oczekiwane przez pasażerów zmiany godzin kursowania pociągów na trasie Szczecin – Wałcz – Piła.

Decyzję o rozszerzeniu zakresu kolejowych przewozów pasażerskich podjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, przeznaczając na ten cel dodatkowo 2,7 mln zł. W przyszłym roku Województwo rezerwuje na rekompensaty dla operatora przewozów (POLREGIO) w samie aż 116 mln zł.

Zwiększenie puli środków ma celu poprawę oferty przewozowej – większą częstotliwość na wybranych trasach, wydłużenie relacji (np. Gryfice – Kołobrzeg i Szczecin – Kołobrzeg do Koszalina), a także zupełnie nowe połączenia.

- To odpowiedź na potrzeby mieszkańców i środowiska. Kolej jest najbezpieczniejszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Pomorze Zachodnie dysponuje najnowocześniejszym w kraju taborem do przewozów regionalnych, kupujemy kolejne pociągi hybrydowe i chcemy, by jak najlepiej służyły pasażerom, były niezawodne, punktualne i kursowały z odpowiednią częstotliwością. Stąd zmiany rozkładu jazdy i systematycznie zwiększanie nakładów na organizację przewozów – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz.

Korekty w siatce połączeń regionalnych zostaną wprowadzane w niedzielę, 12 grudnia, o północy. (Ten termin wprowadzenia nowych rocznych rozkładów jazdy obowiązuje w całej Europie.) Ważne zmiany dotyczą m.in. relacji Szczecin – Stargard – Łobez – Świdwin – Białogard - Koszalin, gdzie pojawią się dodatkowe weekendowe połączenia oraz nowy pociąg, odjeżdżający ze Szczecina do Łobza o godz. 21.50. Udogodnienia dla pasażerów obejmą również połączenia Szczecin – Kołobrzeg – Koszalin. Dzięki wydłużeniu relacji części pociągów do Koszalina będzie łatwiej dojechać do tego miasta z Nowogardu, Gryfic, Trzebiatowa, a z Koszalina - na lotnisko i do stolicy regionu (pociąg z Koszalina o 7:37 i 16.40). Łatwiej będzie też dotrzeć z Kołobrzegu do Koszalina (sześć pociągów dziennie) i z powrotem (pięć połączeń).

Następna dobra informacja to uruchomienie trzeciej pary pociągów relacji Darłowo – Słupsk – Darłowo. Dotychczasowe połączenie z Darłowa (godz. 14.42) do Sławna (15.04) zostanie wydłużone do Słupska (przyjazd o godz. 15.35). O godzinie 15.41 pociąg ruszy w drogę powrotną – w Darłowie będzie o 16.40.

Łatwiej będzie dojechać również z Białogardu do Kołobrzegu – pociąg o godz. 6.55 ma kursować codziennie. Tak samo pociąg z Kołobrzegu (godz. 19.32) do Białogardu, który dotychczas nie jeździł w soboty.

Przypominamy, że propozycje zmian w rozkładzie jazdy mogą składać również pasażerowie. Formularz kontaktowy dostępny jest na stronie internetowej Wydziału Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego: http://www.wit.wzp.pl/harmonogram-opracowywania-rocznego-rozkladu-jazdy-21211-oraz-wprowadzania-korekt-do-rozkladu

Źródło : Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego