19 marca 2024    |    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek
    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek

hok kołobrzeg

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Kołobrzeg, radni zajęli się projektem uchwały w sprawie odpowiedzi do wojewody w temacie wygaszenia mandatu radnego Adama Hoka. Chodzi o sprawę związaną z sugestiami o prowadzenie działalności gospodarczej przez radnego na majątku miejskim. Jak pisaliśmy, ten zarzut radnego Jacka Woźniaka pod adresem Adama Hoka był chybiony. Jak jednak nagina prawa Rada Miasta, można było zobaczyć podczas dzisiejszych obrad.

Po pierwsze, aby wprowadzić uchwałę do porządku obrad, musiał za tym głosować sam Adam Hok, w którego było to interesie. Radca prawny uznał, że jest to jedynie uchwała porządkowa, ale trudno nie zauważyć, że gdyby rada dziś nie zmieniła porządku obrad czy nie zajęła stanowiska, bo Adam Hok mógłby mieć kłopoty. Oczywiście, można zwołać sesję nadzwyczajną, ale nikomu by się nie chciało tego robić, choćby dlatego, żeby nie interesowała się tym zbytnio opinia publiczna. I dlatego Hok musiał zagłosować za wprowadzeniem do porządku obrad uchwały w swojej sprawie. Po drugie, okazało się, że Bogdan Błaszczyk nie oddał sprawy do merytorycznej komisji, tylko sam ją wyjaśniał z biurem radców prawnych, do czego nie ma kompetencji i co dziś na sesji mu zarzucono. Tą sprawą winna zająć się Komisja Prawa, w której gestii leży „opiniowanie projektów uchwał pod względem ich skutków prawnych, merytorycznych i społecznych”. – Strasznie mi się to nie podoba, co pan z nami zrobił w tej chwili. Rozstrzygnął pan sam, twierdząc, że nie ma czasu. To już zakrawa nawet nie na demokrację, bo dla mnie to jest naruszenie jakichkolwiek zasad demokratycznych, jeżeli przewodniczący sam z siebie wymyśla w sprawie innego radnego – stawiał przewodniczącemu Błaszczykowi zarzuty radny Jacek Kalinowski. Szerzej na tym jutro w naszym komentarzu.

Adam Hok na sesji po raz kolejny wskazywał, że nie łamał prawa, że jest to pewnego rodzaju nagonka na jego osobę i stawiał zarzuty pod adresem radnego Jacka Woźniaka (zobacz). Natomiast radny Jacek Woźniak dolał oliwy do ognia. Ujawnił, że na spotkaniu u przewodniczącego Bogdana Błaszczyka, szefowie klubów mieli usłyszeć, że radny Adam Hok odmówił jakiegokolwiek stawiennictwa na komisach. I to dlatego te miały się nie odbyć. Woźniak stawiał także zarzuty spółce „Maltgarden” wskazując, że to z jej winy przeciągały się zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym, co więcej, nie dochowała ustawowych terminów w prowadzeniu tej sprawy. Adam Hok twierdził, że wypowiedź Woźniaka jest nie na temat, bo sesja nie jest od omawiania spraw spółki, której jest współwłaścicielem, ale sprawy radnego Adama Hoka.

Przewodniczący Klubu PiS, Maciej Bejnarowicz, postawił zarzuty przewodniczącemu Rady Miasta Bogdanowi Błaszczykowi, że dopuścił do bezpardonowego ataku na Jacka Woźniaka i nie zareagował, gdy Adam Hok stawiał zarzuty ad personam, nie mające nic wspólnego z przedmiotem obrad. – To przejdzie do historii – mówił Bejnarowicz. W pozostałych dyskusjach, radni wyrażali swoje zażenowanie całą sytuacją. Przewodniczący Błaszczyk protestował, gdyż jego zdaniem, zarzuty pod jego adresem, a także mecenasa, który obsługiwał radnych, są bezpodstawne i nikt sobie na powyższe nie zasłużył.

Ostatecznie, większością 10 głosów „za”, radni odmówili wygaszenia mandatu Adama Hoka.