20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

gwiazdy sportu kołobrzeg wystawa

W piątek o 12 uroczyście otwarto wystawę fotograficzną "  „Gwiazdy Sportu w Niepodległej” ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Wystawę można zwiedzać w kompleksie Milenium „galeria na piętrze” w dniach od 29 października do 5 grudnia 2021 r. wstęp wolny.
W 2018 roku świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji Muzeum Sportu i Turystyki przygotowało dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego wystawę oraz album Gwiazdy Sportu w Niepodległej.

Te wspaniałe zbiory pozwalają spojrzeć na historię międzywojennego sportu polskiego przez pryzmat najwybitniejszych postaci tamtego okresu, takich jak m.in. mistrzowie olimpijscy Halina Konopacka, Stanisława Walasiewicz i Janusz Kusociński oraz wielu innych, reprezentujących rozmaite dyscypliny.
Czas dwudziestolecia międzywojennego, lata 1918-1939, to okres nieporównywalny z żadnym innym w dziejach Polski. Ra¬dość z odzyskanej po ponad stuleciu niepodległości zaowocowało niezwykłą intensywnością pasją w działaniu na wszystkich niemal polach społecznej aktywności. Bohaterowie stadionów uosabiali wielkie nadzieje i marzenia o znaczeniu Polski w świecie, szybko zdobywali więc statut gwiazd.

Były to gwiazdy świecące najjaśniejszym blaskiem, stanowiące tematy codziennych rozmów we wszystkich warstwach społeczeństwa. Ich nazwiska wizerunki pojawiały się na pierwszych stronach gazet, a nie-kiedy także... w rubrykach towarzyskich. stanowiące wzór nie tylko sportowy, gdyż bardzo wielu z nich zapisało również piękne karty w walce o wolność Polski. Niepodległa Polska wychowała wielu sportowców, których nazwiska znane są kil¬ku pokoleniom kibiców i do dzisiaj, mimo wojennej zawieruchy upływu lat, budzą wiele ciepłych wspomnień. Sylwetki kilkunastu z nich prawdziwych Gwiazd Sportu w Niepodległej — prezentuje niniejsza wystawa. Są to m.in. Janusz Kusociński, Halina Konopacka, Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura.