29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

urząd pracy kołobrzeg

Podczas lipcowej konferencji prasowej, Jarosław Dembski, prezes spółki dzierżawiącej „Gryfa”, poza tym, że oskarżał powiat o złe przeprowadzenie przetargu na „Gryfa”, to ustosunkował się do naszych pytań dotyczących śledztwa, jakie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Kołobrzegu (przeczytaj). Prokurator Łukasz Wojtukowicz napisał w dokumentacji, że w tej sprawie zachodzi uzasadnione popełnienie przestępstwa w związku z doprowadzeniem przez Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Sp. z o.o. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem publicznym z Wojewódzkiego i Powiatowego Urzędu Pracy w kwocie ponad 0,5 mln zł. Prezes Jarosław Dembski ucieszył się z pytania i poruszonego tematu. Jego zdaniem nie ma nieprawidłowości, a spółka starała się w okresie pandemii o dofinansowanie do pracowników. – Na ten sam etat nie były dublowane dotacje – argumentował prezes. I żalił się: - Na jakiej podstawie, kiedy jeszcze nie jest rozstrzygnięte, czy my to wzięliśmy prawidłowo, czy nieprawidłowo, jesteśmy wzywani do prokuratury? My uważamy, że to jest zgodne z prawem.

Jakie więc było nasze zdziwienie, gdy na konferencji Zarządu Powiatu usłyszeliśmy (zobacz), że pieniądze, w sprawie których śledztwo prowadzi prokuratura, wróciły na konto Powiatowego Urzędu Pracy w Kołobrzegu. Chcieliśmy bliżej przyjrzeć się tej sprawie, ale odmówiono nam dostępu do dokumentów. Zadaliśmy więc pytania do dyrektor PUP Kołobrzeg. Okazuje się, że kontrolę udzielonych dotacji dla podmiotów gospodarczych, w związku z COVID-19 w 2020 roku, prowadzone są w całej Polsce od początku 2021 roku. Nie wszędzie kończą się one pozytywnie. Tak było w przypadku Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Sp. z o.o. Sp.k. w Kołobrzegu. „Z posiadanych przez Urząd informacji wynikało, że podmiot wystąpił o udzielenie wsparcia na utrzymanie tych samych osób na stanowiskach pracy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie i Powiatowego Urzędu Pracy w Kołobrzegu, pomimo iż kumulacja taka nie była dopuszczalna z mocy prawa, tj. art. 15 zzb ust. 12 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Dofinansowanie dotyczyło okresów kwiecień, maj, czerwiec, lipiec 2020 r.” – twierdzi Urząd Pracy.

Ponieważ nie mieliśmy dostępu do dokumentów, zapytaliśmy, jak spółka ustosunkowała się do wątpliwości PUP Kołobrzeg. Jak wiemy z wypowiedzi podczas konferencji prasowej, jej zarząd nie miał sobie nic do zarzucenia. Oto odpowiedź, jaka do nas nadeszła. „W ocenie Spółki kwoty dofinansowania objęte wnioskiem to części kosztów, które nie zostały sfinansowane z innych środków publicznych wobec czego Spółka stała na stanowisku, iż brak jest zasadności do zwrotu dofinansowania. Ponadto Spółka wskazywała na interpretację, że dofinansowania ze środków pozostających w dyspozycji Starostwa nie można otrzymać w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej zostały albo zostaną sfinansowane (art. 15 ust. 12 ustawy). Przedsiębiorca mógł otrzymać dofinansowanie w części, w której koszty nie zostały sfinansowane z innych źródeł pomocowych. Kwoty objęte wnioskiem, to wg Spółki część kosztów, które nie zostały sfinansowane z innych źródeł publicznych”.

Spółka zwróciła część środków 13 maja 2021 r. w kwocie 812 zł, a w dniu 23 lipca 2021 r. na rachunku PUP Kołobrzeg zaksięgowano łącznie 190.072,94 zł. Pytania na konferencji spółki zadaliśmy 20 lipca.

To niejedyne postępowanie, jakie PUP Kołobrzeg prowadzi w związku z nieprawidłowym wykorzystaniem środków udzielonych w ramach tarczy antykryzysowej. Czekamy na zakończenie postępowania prokuratury. Do tematu powrócimy.