19 marca 2024    |    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek
    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek

W piątek, 6 sierpnia, w godz. 12.00 – 18.00 przed Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA w Kołobrzegu przy ul. Portowej 22 stanie miasteczko profilaktyczne, w którym:
- będziemy rekomendować program Profilaktyka 40 PLUS – adresowany do wszystkich Polaków, którzy ukończyli 40 rok  życia
- będziemy pomagać w wypełnieniu ankiety i uzyskaniu e-skierowania na badania wykonywane w ramach tego programu

a ponadto przy stanowiskach pomiary
- mierzenie ciśnienia i poziomu cukru
- ważenie i określanie BMI
- spirometrię i pomiar CO2 w płucach
- konsultacje specjalistyczne, w tym dietetyka
- mammografię w mammobusie (dla pań 50–69 lat)
- spotkanie z kołobrzeskimi Amazonkami i przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
- uzyskanie EKUZ

Miasteczko organizuje Zachodniopomorski Oddział NFZ w Szczecinie z udziałem i pomocą Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie oraz gospodarza terenu -  Sanatorium Uzdrowiskowego MSWiA w Kołobrzegu!

Wszystkich zainteresowanych zdrowiem – serdecznie zapraszamy

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet i mężczyzn zawiera takie badania, jak:

- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
- stężenie glukozy we krwi;
- AlAT, AspAT, GGTP;
- poziom kreatyniny we krwi;
- badanie ogólne moczu;
- poziom kwasu moczowego we krwi;
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
- pomiar ciśnienia tętniczego;
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
- obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);
- ocena miarowości rytmu serc

Badanie tylko dla mężczyzn:

- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity (badanie w kierunku wykrycia raka prostaty).

W województwie jest obecnie 29 pracowni diagnostycznych realizujących program, w tym 3 w samym Kołobrzegu.

- Kołobrzeg, Diagnostyka Sp. z o.o., Kolejowa, 1, pon.-pt. 7:00-13:30, sob. 9:00-11:00, 663 685 563

- Kołobrzeg, ALAB Laboratoria Sp. z o.o., Ratuszowa, 3, czw. 10:00-11:00, 94 354 41 59

- Kołobrzeg, Regionalny Szpital, Łopuskiego 31-33, pon.-pt. 14:00-18:00, 94 353 02 43

Na badanie należy się umówić i przyjść z dowodem osobistym. Wykaz wszystkich placówek realizujących program jest publikowany i aktualizowany na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ.

Z wynikami badań pacjent zgłasza się do lekarza POZ; na ich podstawie może otrzymać skierowanie do specjalisty celem dalszej diagnostyki lub leczenia.
By zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów oraz na badania diagnostyczne, NFZ zniósł limity finansowania tych świadczeń i płaci za wszystkie wykonane.  Dzięki temu pacjenci będą mogli szybciej dostać się do poradni specjalistycznej lub na specjalistyczne badania diagnostyczne.

W związku z pandemią koronawirusa, z badań profilaktycznych korzystało o wiele mniej osób,  niż zwykle, a wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.