19 marca 2024    |    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek
    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek

mieczkowska kołobrzeg

Za nami piąta edycja Budżetu Obywatelskiego. Po raz kolejny mieszkańcy Kołobrzegu otrzymali możliwość wydatkowania kwoty 1 miliona złotych, na projekty mające na celu zmianę najbliższego otoczenia, organizacji imprezy czy szkolenia. W okres wiosennym prowadzony był nabór wniosków. Łącznie zgłoszono 26 propozycji, z czego już po ocenie formalno – merytorycznej pod głosowanie poddano 10 projektów ogólnomiejskich i 9 projektów osiedlowych.

Łączna wartość projektów poddanych pod głosowanie:  2 477 695,23 złotych. Mieszkańcy od 7 do 20 czerwca mieli możliwość oddania głosu elektronicznie bądź papierowo, na jeden projekt ogólnomiejski i jeden osiedlowy. Ostatecznie mamy czterech zwycięzców. Mieszkańcy zdecydowali, iż w 2022 roku zrealizowany zostanie jeden projekt ogólnomiejski i trzy projekty osiedlowe.

Projekt ogólnomiejski:
Tor rowerowy dla każdego- Pumptrack  w Kołobrzegu (wartość 400 000,00 zł; głosy: 938)
Pumptrack to specjalnie przygotowany niewielki tor łączący jazdę jednośladem, zwykle rowerem, ale też hulajnogą, deskorolką czy rolkach oraz wszechstronny trening. Dzięki odpowiedniemu profilowi zakrętów na torze można poruszać się zarówno wolno jak i bardzo szybko. Na pumptrack’u świetnie bawią się najmłodsi rowerzyści, dzieci, młodzież i oczywiście dorośli. Projekt zakłada budowę zapętlonego, asfaltowego toru rowerowego typu pumptrack o długości 180 mb zajmującego powierzchnię ok. 1000 m2.

Projekt osiedlowy:
1.    Modernizacja placu zabaw przy ulicy Nowogródzkiej (wartość 50 160,00 zł; głosy 911), Osiedle Podczele
Modernizacja placu zabaw przy ulicy Nowogródzkiej jest kolejnym punktem na mapie osiedlowych  inwestycji. Projekt zakłada poprawę funkcjonalności zabawki wspinaczkowej poprzez  wyłożenie 44m2 terenu, na którym jest ustawiony bezpieczną kostką z granulatu gumowego SBR. Zaplanowano kupno i montaż huśtawki „bocianie gniazdo”, trampoliny prostokątnej, 2-osobowego bujaka. Wybór tych produktów podyktowany był chęcią uatrakcyjnienia placu o konstrukcje, których nie ma jeszcze dostępnych na osiedlu.
2.    Doposażenie placu rekreacyjno-sportowego "Maja" przy ul. Wylotowej 80a - uzupełnienie ogrodzenia i nowe urządzenia
(wartość 61 300,00 zł; głosy 148), Osiedle Zachodnie
Doposażenie placu rekreacyjno-sportowego "Maja" przy ul. Wylotowej 80a. Uzupełnienie ogrodzenia i montaż nowych urządzeń do ćwiczeń.
3.    Bezpieczna strefa relaksu w Parku im. J.H. Dąbrowskiego – monitoring
(wartość 60 000,00 zł; głosy 110), Osiedle Lęborskie

Park im. Jana Henryka Dąbrowskiego jest urokliwym zakątkiem Kołobrzegu. To miejsce spotkań i spacerów, a zimą ulubione miejsce małych saneczkarzy. Niedawno powstała strefa relaksu i wypoczynku. Niestety była już zniszczona przez wandali. Projekt budżetu obywatelskiego zakłada zakup i montaż jednego punktu kamerowego, który zostanie włączony do systemu miejskiego. To działanie zapewni bezpieczeństwo spacerowiczom i uchroni urządzenia parkowe przed kolejnymi zniszczeniami.

Prezydent Anna Mieczkowska podziękowała i pogratulowała wszystkim składającym projekty i głosującym. Poczucie wspólnoty jest ważnym elementem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

STATYSTYKI
Liczba osób głosujących: 3321