19 marca 2024    |    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek
    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek

centrum kołobrzeg

Niedawno starosta kołobrzeski irytował się, że urzędnicy z Urzędu Miasta do niego odsyłają mieszkańców czy turystów, którzy skarżą się na zmianę organizacji ruchu w centrum miasta (przeczytaj). Dlaczego do starosty? Bo to starosta zmienił organizację ruchu. Tyle, że wnioskowało o to Regionalne Centrum Kultury. Co więcej, zamknięcie ulicy Armii Krajowej i Ratuszowej na wybranych odcinkach chce prezydent Anna Mieczkowska. Tymczasem do naszej redakcji wpływają e-maile, a także dzwonią do nas zirytowani kierowcy, wskazujący na drogowe absurdy, które powstały w wyniku, tu najlżejszy cytat - "zabawy w znaki jakiegoś skretyniałego drogowca" - przekleństwa usunęliśmy.

Mieszkańcy wskazują na brak przystosowania wąskich uliczek wytyczonych do głównego nurtu ruchu, aby jeździły nimi w takim natężeniu pojazdy. Należy do nich ulica Mariacka, ale także Katedralna. Nie ma tam jak się zatrzymać, a jest tam bank czy kantor. Notorycznie tworzą się tam korki. Na Mariackiej interweniuje Straż Miejska. Okoliczni mieszkańcy skarżą się na likwidację aż 6 miejsc parkingowych i pytają, dlaczego w takim razie pani prezydent nie zlikwiduje swoich miejsc przy urzędzie, a mieszkańcom nie odda parkingu za urzędem, który po południu stoi pusty. Kołobrzeżanie skarżą się na to, że nie można również sensownie korzystać z parkingu na ulicy Rzecznej na wysokości muzeum, bo wyjazd z niego trwa nawet 15 minut - w godzinach szczytu ulica stoi.

Ludzi do szewskiej pasji doprowadza fakt, że główną zbiorczą ulicą uczyniono ulicę Rzeczną, gdy wyjazd z niej to prawoskręt na krzyżowaniu z bardzo ruchliwą ulicą Kamienną, przez co stoi całe centrum, ulica Katedralna aż od Alei Św. Jana Pawła II. - Absurd i głupota. Dlaczego tego targu przed ratuszem nie przenosi się na Plac Pionierów? (skwer - dop. MK) - pyta pan Andrzej. I dodaje: - Bo Mieczkowska musi robić przy urzędzie zakupy? - pyta retorycznie nasz czytelnik.

Zapewne tak nie jest, bo idea Jarmarku Solnego jest inna i trzeba przyznać, że słuszna, a samo centrum miasta mogłoby się obyć bez ruchu. Tyle, że uliczek przebudować nie można, podobnie liftingowi nikt nie podda skrzyżowań, bo układ komunikacyjny centrum Kołobrzegu jest wpisany do rejestru zabytków. Ponieważ jednak słuchanie rozemocjonowanych mieszkańców jest trudne, a nasza redakcja nie zmieni organizacji ruchu, bo nie mamy takich możliwości, chcieliśmy odesłać naszych czytelników, żeby swoje skargi mogli złożyć prezydent Annie Mieczkowskiej, która zamierza centrum zamknąć na dobre i to w takiej konfiguracji. Niestety, zamiast takiej możliwości, otrzymaliśmy... e-mail do urzędu:  urzad@um.kolobrzeg.pl. Można też zadzwonić pod nr telefonu: 94 35 51 545. Ale zamiast pani prezydent, słuchawkę podniesie Karol Królikowski, naczelnik Wydziału Komunalnego. Zapytaliśmy, czy w takim razie będą ponowne konsultacje. "nie ma obecnie planów organizowania kolejnego spotkania z mieszkańcami w sprawie projektu organizacji ruchu w centrum - takie spotkanie odbyło się dwa tygodnie temu" - pisze Michał Kujaczyński. Dodajmy, że przyszedł na nie aż jeden zainteresowany mieszkaniec, który był przeciwko zmianom. Czyli konsultacje należałoby uznać za rozstrzygnięte na "nie"? Tego nie wiemy...